| anonim_4396 a întrebat:

Dau exemplu de masina vw golf 4. Cum iti dai seama daca o planetara sau cap de planetara este defect pentru ca mi se aude ceva troncanit in viraj la viteza de 40 sau 60 kmh m. Se aude si cand accelerez dar si fara sa accelerez..pe langa asta trebuie sa schimb kitu de brate pe fata (capete de bara, bucsi, pivoti, bielete directie si antiruliu) asta mi-au zis cei de la service.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Planetarele bat ritmat (in functie de viteza masinii), cand virezi mai strans. De obicei bat doar capetele, planetara in sine e o bara cu caneluri, aia nu cedeaza aproape niciodata, iar cand o face, fie scapa canelurile (se rod), fie se rupe (se comporta masina ca si cum nu ar fi in viteza), sau se indoaie, si bate si pe drept, si in viraje.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci exclud ca ar fi o problema la planetare. Si zgomotul sa fie de la bielete sau bucsi. Ca il simt cand intru incet in gropi cu 10 kmh.

3 răspunsuri:
| DannyR0 a răspuns:

Cunosc sentimentul pe care il ai, si eu am avut parte de troncanituri, dar in general la denivelari, era o bucsa de la bieleta antiruliu dusa. Daca ce-i de la service ti-au zis ce are masina nu stiu ce mai vrei sa vezi. laughing Schimba-le si dupa vezi daca mai ai probleme.

| MariusBurceaBYB a răspuns:

Cel mai simplu iti poti da seama daca este de la planetara daca virezi pe loc maxim dreapta sau stanga si pleci mai tare, daca este planetara o sa trozneasca! Dar ar fi mai indicat sa mergi la un service autorizat, care sa verifice! Ai grija si la ce service, sa nu ai o experienta neplacuta!