| vLooM a întrebat:

Salutare tuturor.

Am si eu o problema la un opel astra g, de ceva timp aud ca bate ceva, am fost la un mecanic si mi-a zis ca de vina este flansa ( adica asta cred eu https://www.google.ro/......ps?/search ) mi-a aratat ca se misca aia acolo ( nu ma pricep prea bine ) dar mi-a spus sa nu o schimb chiar acum sa mai stau pana la anul, dar ma gandesc ca daca mai stau poate se agraveaza, se strica mai rau.

Deci are dreptate? este flansa de vina de se aude o bataie ciudata? ( Rulment flansa amortizor )

Cine ma ajuta cu o explicatie dau Funda, mersi!

3 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Salut.Bate tot timpul? Din ce directie vine bataia? Vibreaza volanul in timpul mersului de la cca 80 km? Daca ai un cric la dispozitie ridica masina si vezi daca rotile din fata au joc. Piesa care ai postat o tu de obicei nu bate ci scartaie la viraje {incearca sa intorci volanul stanga-dreapta in timp ce masina sta pe loc.In cazul in care piesa aia e foarte uzata poate sa bata dar nu e o bataie continua.Mi e greu sa te ajut de la distanta cu toate ca problema nu e greu de localizat

| vLooM explică (pentru alexwahl):

Pai sincer nu poate mereu, si bate la o viteza intre 10-40... 10-45 km/h daca am peste 50-60 nu se aude nimic... chiar daca am miscat stanga - dreapta nu mi-am dat seama. Volanul nu vibreaza

| vLooM explică (pentru vLooM):

Pai sincer nu bate mereu*