| Belcianu_Mihai_1997 a întrebat:

Salutare tuturor, doresc sa mi achiziționez o mașină, săptămâna asta sau următoarea, buget intre 5500 și 6500 de Euro, întrebarea mea este, ce mașina îmi recomandați mentionez, că eu lucrez și fac naveta la servici in jur de 1000 de km pe luna, nu mi plac break urile, prefer Sedan ul sau hatchback, am 20 de ani și nu știu ce mașina sa fie cat de cat fiabilă și să se încadreze în banii respectivi, dacă aveți vreun sfat va rog sa mi spuneti. mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault are probleme la dieseluri. Cele pe benzina sunt foarte rezistente.
Impozit mic ai pana la 1.6 inclusiv. La 1.7 deja platesti peste 150 de lei, in orase. E mica diferenta intre 1.7 si 2.0, iar peste 2.0 e jale.
Peste 2009 nu cunosc prea multe masini, clientela mea are masini mai vechi. Pot spune ca Focus 1.6 TDCI e foarte ok, si e probabil cea mai ieftina masina dupa 2009.
Alta varianta cunoscuta de mine e Astra J 1.7 CDTI, poate chiar mai buna decat 1.6 TDCI.
Pe benzina nu prea cunosc, din anii aia, doar pe cele de Logan (Renault), care sunt foarte reusite. Eu am avut Logan 1.4 mpi din 2009, cu 400. 000km, care a functionat foarte ok pana la 700. 000km.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege o masina micuta, de 1400-1600 cmc ca sa nu consume foarte mult, mai ales daca faci 1000km/luna.
Un WV micut, Ford Focus, Toyota Yaris ori Corolla, Opel Corsa, Ford K, Mazda 2, Kia

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toata recomandarea trebuie sa inceapa de la gusturile tale.
Conteaza si in ce conditii folosesti masina, ca sa stim ce motorizare si ce tractiune/propulsie ti se potriveste.
Daca iti plac hatch-urile, ai putea merge pe Ford Focus sau Opel Astra J.
Dar poate vrei ceva mai "de fite", si nu ai conditii grele iarna, asa ca ti s-ar potrivi un BMW e90, 320d.
Daca vrei ceva pe benzina, orienteaza-te spre Renault.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma gandeam la ceva pe benzina, 1.4, 1.6 chiar si 1.8 sa nu ma rupa la asigurare si impozit, tractiune fata, cutie manuala, Renault am uazit ca nu sunt masini asa trainice si au probleme la motoare, ceva peste 2009 as dori, in 4 usi, dar e greu de ales o masina care te poti baza pe ea si sa nu stai cu gandul ca te poate lasa oricand. Fite n am laughing eu folosesc masina pentru a-mi face treaba nu pentru altceva

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc, voi tine cont de sfaturi! happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Renault are probleme la dieseluri. Cele pe benzina sunt foarte rezistente.
Impozit mic ai pana la 1.6 inclusiv. La 1.7 deja platesti peste 150 de lei, in orase. E mica diferenta intre 1.7 si 2.0, iar peste 2.0 e jale.
Peste 2009 nu cunosc prea multe masini, clientela mea are masini mai vechi. Pot spune ca Focus 1.6 TDCI e foarte ok, si e probabil cea mai ieftina masina dupa 2009.
Alta varianta cunoscuta de mine e Astra J 1.7 CDTI, poate chiar mai buna decat 1.6 TDCI.
Pe benzina nu prea cunosc, din anii aia, doar pe cele de Logan (Renault), care sunt foarte reusite. Eu am avut Logan 1.4 mpi din 2009, cu 400. 000km, care a functionat foarte ok pana la 700. 000km.