| xAndro a întrebat:

Salutare tuturor. In august ma apuc de scoala de soferi pentru categoria A2. Vreau sa-mi cumpar un motor mai mare de 125 dar nu stiu de cat am maxim voie. mi-au explicat unii dar nu am inteles nimic (nu ma pricep..sunt la inceput). Vreau sa-mi dati daca puteti exemple de motoare compatibile cu A2 mai mari de 125 daca se poate. multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Fata de aceasta prevedere se incadreaza la aceasta categorie motocicletele cu puterea motorului de cel mult 35 kW si greutatea de cel mult 175 kg. Nu conteaza capacitatea cilindrica a motorului si nici alte caracteristici tehnice, daca se respecta cele 2 caracteristici tehnice prevazute.

| emoboy a răspuns:

Suzuki GS 500 sau 500f(carenat), noul ninja 300, ca acestea sunt la limita.