| NuConteazaShinee a întrebat:

Salutare tuturor, sunt din Pitesti(Judetul Arges) si tocmai am terminat scoala de soferi si mi am depus dosarul si am fost programat tocmai in martie sa dau "Orasul".
Acuma sunt curios:
De ce asa tarziu?
Cum se asteapta ca cei de la rutiere sa mai am aceeasi competenta de conducere peste 3 luni?

Sunt curios daca exista posibilitatea sa fac ceva? sau cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
| alynutzsu93 a răspuns:

Ba poti sa faci... si eu am fost intr-o situatie aproximativ la fel. si eu sunt tot din pitesti. te duci dai sala, si dupa ce iei sala, faci o cerere de reprogramare in care sa spui ca in perioada respectiva esti plecat la munca in strainatate ( de ex daca ai orasul p 8 martie spui in cererea respectiva ca pleci undeva pe 15 februarie si nu stii cand revii. eu, fiind elev am zis ca o sa plec intr-o tabara scolara in perioada cand trebuia sa dau orasul, dar am avut "dovada" o adeverinta de la scoala. m-am dus la directoare q sarumana si 3 flori si a mers) partea mai nasoala care e ca iti trebuie dovada ca pleci undeva. de ex daca pleci in Italia la munca, iti trebuie copie dupa biletul de avion.

cu toate toate astea, trebuie sa te prezinti dimineata p la 8 fara 10-15 min aqolo unde ai dat sala, cu dosarul, buletinul, cererea asta, si dovada. si o sa iasa cineva care o sa intrebe daca e cineva pentru audiente. si atunci te duci si inauntru. daca iti aproba cererea, o sa scrie intr-un colt "aprobat", data cand vei sustine orasul, si o semnatura.

dupa ce ai obtinut semnatura si aprobarea, o sa te treaca cineva intr-un registru.

dupa ce te-a trecut in registru, te duci cu toate actele( dosarul, cererea, dovada, buletinul) aqolo unde ai depus prima oara dosarul. de acolo iti va da un alt bilet pe care va scrie noua date la care vei sustine orasul...

cam asta e tot. sper sa te ajute. daca nu ai inteles ceva, sau pot sa te ajut cu ceva, lasa-mi mesaj.

4 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Mama cand va aud pe voi ma cuprinde frica I don't want to see.Noroc ca eu am dat in vara si am asteptat 2 saptamani jumate, alti prieteni de-ai mei au luat sala si au dat traseul 3 zile mai tarziustraight face.Si alt coleg de la mine a luat sala si dupa o luna l-a programat.OMFG Astia vor sa le iasa iar bani sa plateasca scoala iar.Patetic!

| alabalaportocalala a răspuns:

Nu nu ai ce sa faci!
ASTA E ROMANIA!
prietenul meu e din c-lung si asteptat 5 luni ca sa dea orasul! si nu a luat din prima deci el a dat prima data la 18 ani si la 19 ani si ceva a primit carnetul si a dat doar de doua ori!
cica e ceva ca jnu sunt locuri libere si alte prostid e genul asta!
dar daca o sa dai ceva (mult foarte mult)probabil ca ai sa poti sa-l dai peste 1-2 saptamani!
nu ca ar fi prima data cand se intampla asta in Arges!

| holfanstain a răspuns:

Crezi ca esti singuru care face scoala?/?

| holfanstain a răspuns:

Da poti sa faci ceva cateva sute de lei si te baga inexamin una doua