Întrebare recomandată | AlexCE a întrebat:

Eu am inceput cursurile la scoala de soferi profesionisti prin vara, am obtinut categoria B, C, pana in data de 19.01. 2013 si teoretic as mai avea nevoie de categoria CE, dar odata cu intrarea in vigoare a noului cod rutier, varsta necesara pentru categoria CE s-a marit de la 18 la 21 de ani ceea ce nu mi se pare corect. Miercuri in data de 16.01. 2013 m-am prezentat la Directia Regim Permise de Conducere Oradea ca sa pot sustine proba teoretica pentru categoria CE inainte de data intrarii in vigoare a noului cod rutier, cand am ajuns acolo persoanele angajate mi-au spus sa revin Luni (maine) deoarece programarea persoanelor pentru sustinerea probei teoretice este suspendata pana sambata din cauza celor ce doresc sa isi preschimbe permisele de conducere, ghiseul la care te prezentai cu dosarul pentru programarea examenului a fost INCHIS pentru ca nu mai faceau fata cozii interminabile de afara (daca ma lasau sa dau proba teoretica in ziua respectiva, nu as mai fi avut probleme cu noua lege pentru ca as fi fost programat la traseu conform cu vechea lege...). Acuma nu stiu ce sa ma mai fac deoarece potrivit noului cod rutier nu cred ca voi mai putea sustine proba teoretica si practica pentru obtinerea caregoriei CE deoarece am doar 18 ani, dosarul pentru caregoria respectiva imi este terminat de Miercuri ( 16.01. 2013 ). Tin sa va precizez ca am platit integral toata scoala de soferi profesionisti si orele de conducere mi le-am terminat, urmand sa dau proba teoretica si practica pentru finalizarea categoriei respective (CE). Daca stie cineva o solutionare la aceasta problema, sau sfaturi cu privire la ce as putea face va rog frumos sa imi lasati un un mesaj aici. Va Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu exista nici o solutie, L.203/2012, prin care s-a modificat Codul rutier (nu este un nou cod rutier), nu are dispozitii tranzitorii privind varsta. Daca ramane asa nu vei putea sustine examenele pentru categoria CE pana la 21 de ani. S-ar putea sa fie modificata sau sa se prevada o dispozitie in favoarea celor ca tine dar nu prea cred, modificarile au transpus prevederile unei directive a CE, obligatorie de la 19.01. 2013.

| AlexCE explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate, am fost din nou azi la Directia Regim Permise de Conducere Oradea si mi-au spus ca toate dosarele ce nu indeplinesc noile reglementari de varsta au fost anulate... sunt curios ce o sa se intample cu ( noi ) elevii care au achitat intreaga suma de bani pentru scoala de soferi profesionisti si nu mai putem beneficia de aceasta. Nimic bun nu ne-a adus intrarea in UE, doar mai multa saracie!

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexCE):

Poti cere restituirea sumei platite sau o parte a acesteia. Scoala de soferi trebuia sa stie de aceasta reglementare inca de cand L.203/2012 a fost publicata in M. Oficial, respectiv 12.11. 2012 si sa nu mai continue cursurile cu cei care nu indeplineau conditia de varsta.

| AAAA1Antona99565 a răspuns (pentru AlexCE):

In acelasi rahat is si eu, doar ca la mine a fost cu cantec, eu am dat traseu de CE pe 12.01. 2012 si rahatu cu care am dat C l-am avut si la CE si m-a picat si stia indiotu ca n-am varsta pentru permis, am facut sesizari si la Primu ministru si degeaba, mi-e asa sila.

| AAAA1Antona99565 a răspuns (pentru AlexCE):

Eu incerc sa dau C1E poate daca am C pot conduce si TIR cu E de la C1 Habar n-am daca reusesc va zic la toti.

| AAAA1Antona99565 a răspuns (pentru Ioandelasal):

La cat de porcalai is crezi tu ca mai vede careva vreun leu? si eu is in aceias mocirla.