| Paul_Cristian_Heghibeli_1981 a întrebat:

Salutare tuturor, va deranez cu o intamplare intr-adevar nefericita. Prietena mea a castigat in 2013 la bingo un scuter Benzhou Retro 50 care a zacut nefolosit, neinscris in garaj. Recent ne-am mutat si am dorit sa i-l vand unui amic dar am constatat ca nu mai gasesc actele la el. Am sunat la firma importatoare (in speranta sa gasesc ceva duplicat, nimic), de 3 ani sa desfiintat. La bingo am inteles ca nu mai au niciun fel de factura decat procesul verbal de predare/primire. Intrebarea mea este, ce este de facut, cu ce ma poate ajuta acel proces verbal? Stima!

6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Faci un contract de vânzare cumpărare, în care specifici pe propria răspundere că este proprietatea ta, iar cumpărătorul, pe baza acestui contract de vânzare cumpărare, merge și îl înmatriculează pe primăria din raza căruia aparține... Anexează și procesul verbal la acte. Apropo, cu cât îl vinzi?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru angel74dm):

Se pare ca n-ai avut nici tricicleta si de aia esti si suparat.

| angel74dm a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Exact!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Adio si n-am cuvinte. Tu cate parale faci daca nu ai buletin?

| angel74dm a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Tu încă exiști, chiar dacă nu ai buletin! Mergi și-ți faci altul! În viziunea ta îngustă, el ar trebui să arunce scuterul, nu? Deșteptule... Face un contract de vânzare cumpărare, în care specifici pe propria răspundere că este proprietatea sa, iar cumpărătorul, pe baza acestui contract de vânzare cumpărare merge și îl înmatriculează pe primăria din raza căruia aparține...

| Ara997 a răspuns:

Proceul verbal atesta ca nu l-ai furat.