| adiadiadu1321 a întrebat:

Salutare, vreau sa aflu pretul la o manopera la schimbarea de distribuiție la BMW e90 la motorul M47 cat si la N47, este chiar asa o mare diferenta, am inteles ca ar fi cam același preț

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu exista pe net o fisa cu preturile, cauta cateva serviceuri din judetul/zona ta si suna, unii se pricep la distributia aia mai paguboasa cum e cea N47, altii cred ca nici sa nu te duci la ei.
Unde sa mergi? la cei care schimba zi de zi la bmw distributii.

Nu am gasit nimic despre M47 ca ar fi identica "distributia in fata" cu N47, daca e la fel si preturile ar trebui sa fie identice, daca nu NU e acelasi lucru.
Pe N47 vad ca e o problema de fabricatie gen ca pica din senin, dar te asigur ca nimic nu pica cand e nou, pica dupa oarece rulaj si cum toate masinile mai vechi de 5-7 ani pe diesel au rulaj...

Ca si costuri cateva mii de lei, in 2020 am vazut un cost total cu piese si manopera +3500 de lei, posibil acum sa fie mai mult, depinde ce piese pun meseriasii, daca pun piese de calitate sau facute pe vapor.
Unde pretul e mic piesele sunt de calitate indoielnica la fel si mana de lucru.

Nu stiu de ce se mai uita lumea la bmw diesel vechi in 2023, dar o fi si asta o placere.

Mie ca e 3500 de lei sau 5500 de lei sincer nu imi spune nimic, distributia se schimba la multe mii de km, uneori doar o data in viata masinii, insa la masinile uzate cu multi km stiu ca soferii schimba distributia preventiv, si bine fac.

Succes in gasirea unui service cu mana de lucru buna, pretul este discutabil ce e mult pentru mine e putin pentru altul si invers!

2 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

De m47 nu stiu nimic, Eu am N47 si m-am intereast. cam 3500 lei minim si se duce in sus in functie de ce mai trebuie schimbat pe langa ( ex, poate schimbi si pompa de apa, etc).
Dar ca idee, si la N47 atata timp cat nu suna distributia ar trebui sa fie ok. Am inca 3 amici cu N47 pe langa mine. la unul nu ii suna de 4 ani de cand are masina, la unul ii suna si o schimbat-o iar la al treilea o inceput sa sune tare si o ignorat pe motiv de " mai merge"... dupa o luna s-o rupt dar i-o dat semne clare ca e bai cu ea.