| vasile33 a întrebat:

Vreau să cumpăr anul viitor un Seat Altea XL 2008-2012. Nu vreau diesel, fac 10.000 km pe an, curse scurte, câteva excursii in weekend.Ce motor pe benzină recomandați? Care sunt tipurile de motoare, pe care să le evit?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cel mai ok este cel 1. 6MPI.Motor simplu si fiabil.Cel 1. 4MPI mi se pare cam putin pentru asa masina mare. Cele TSI/TFSI pana in 2012 au probleme cu consumul de ulei, injectoare si ruperea lantului de distributie deci sunt de evitat.