| baciu92 a întrebat:

Salutare,
Vreau sa imi inmatriculez masina si trebuie sa platesc taxa de mediu. Intrebarea mea e cum o recuperez dupa ce e gata inmatricularea? Unde trebuie sa merg, ce acte imi trebuie si cat la suta din suma recuperez?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu nu poate fi recuperat, inca nu am auzit ca vreo persoana sa-l fi putut recupera, in schimb am auzit ca actiunile in justitie pentru recuperare au fost respinse de instantele de judecata, de asemenea OUG nr.9/2013, privind timbrul de mediu, a fost declarata constitutionala de catre CCR.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o recuperezi. Treaba a mers pana in 2013, de cand a fost modificat din taxa de inmatricularea in taxa de timbru nu se mai poate recupera.