| GymBeginner a întrebat:

Salutare! Vreau sa-mi cumpar un eleron pentru volvoul meu v40
Am gasit pe Aliexpress unul destul de misto (n-am mai vazut prin alte parti, asa ca nu vreau sa l iau pentru ca-i ieftin ci pentru ca arata bine)
https://a.aliexpress.com/_EuNuj1F
Trebuie omologat? Si daca da, cum o fac?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca este sa fim carcotasi, daca sunt modificate oricare dintre dimensiunile mentionate in CIV : inaltime,garda la sol,latime autovehicul etc (cum fac unii care pun body-kituri de exemplu) atunci numai este valabila omologarea de tip ci necesita omologare individuala, aceasta este contra cost si nu se garanteaza aprobarea modificarii supusa omologarii!
nu este cazul omologarii achizitionarii unui pachet special pentru un anume model de masina vezi ABT, pachet M, AMG etc aceste pachete vin cu documente!

pentru un raspuns concis poti da email celor de la RAR : https://www.rarom.ro/? page_id=16

fiind din china cu siguranta nu va putea fi omologat pentru ca nu are niciun document in acest sens!

faptul ca foarte multi au elemente de 'tuning caroserie' dar neomologate, o fac pe raspunderea lor!

pe de alta parte daca eleronul nu iese in evidenta (ca cel postat de mine in linkul de mai jos) mai greu ca autoritatile sa te verifice.

uitati asta ce a vrut sa omologheze :)
https://www.g4media.ro/......toveh.html

| GymBeginner explică (pentru Simpatic):

Multumesc frumos!

| Simpatic a răspuns (pentru GymBeginner):

Nu ai pentru ce!

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

În teorie nu trebuie omologat, că nu este o modificare tehnică, este un ornament, așa cum unii își pun coarne de ren, însă nu poți pune un eleron foarte mare că atunci este pericol să se dezlipească/rupă, și să intre la altcineva în parbriz. Dacă îl montezi la un service bunicel nu e nici-o problemă.

| goguPatent a răspuns:

Nu, nu trebuie omologare