| Ferii a întrebat:

Salutare vreau sa transform o mașină (BMW E36 2.0I 150CP) de drift. Întrebarea mea este ca ce trebuie sa fac la motor ca să cresc caii putere fără soft? Are amortizoare sport (sunt bune pentru drift?) diferențial sudat.

Răspuns Câştigător
| Hatbar a răspuns:

Cel mai simplu ai un buget mai mare ar fi să îți pui un 2.8i de 193cp și să schimbi internele(biele, supape și pistoane) forjate fiindcă daca vrei să ajungi undeva la 300 400 cp trebuie sa îi pui turbina și unei turbine îi trebuie galerie de admisie noua galerie de evacuare cap coadă nouă plus injectoare noi pompa de benzină nouă si altele te duce la 10000 de euro pe puțin dar cel mai simplu ar fi un 2.5 de 192cp ăla cu tot cu, cutie te duce la 4500 de lei și îi pui tu un filtru ăla îți mai da 8 cp in medie la benzină dacă vrei o mașină de drift te costă dacă vrei să te țină și să nu dai bani prostește daca vrei sa faci ceva calitativ si mai ai întrebări despre preturi și piese dă-mi un mesaj

| Ferii explică (pentru Hatbar):

Pentru un începător este bun? (are diferențialul sudat)

| Hatbar a răspuns (pentru Ferii):

Eu zic, că dacă vrei să faci un burnout e bun motorul așa cum e dar dacă vrei sa treci la următorul nivel adică la derapaje controlate ai nevoie minim de 180cp pentru drifturi mai complicate și de ce sa bagi bani in motorul de 2.0 de 150cp când poți să iei un 2.5 care să faci ce derapaje vrei tu dar să știi că pentru un începător merge și 2.0ul

| Ferii explică (pentru Hatbar):

Salut, am găsit un 2.5 523i 170cp dacă ii pun evacuare goală câți cp am putea sa căștig? (dacă fac asta trebuie sa fac și un soft neapărat?

| sdws77 a răspuns (pentru Ferii):

Pentru un incepator, un 320i cu diferential sudat + teava goala e tot ce iti trebuie. Un soft bun ti-ar mai da vreo 15 cai si 19 nm, dar nu stiu daca merita. E bine daca are deja amortizoare sport.