| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salutări tuturor. Dețin o skoda fabia 1.2 disel, din 2011. Am o problemă cu convertorul de presiune, turbocompresor asa scrie pe net dupa seria piesei. La pornire are un tacanit si o vibratie mai puternica. Tacanitul il are pana se încălzește putin si dupa nu mai face. Dar tot se aude un zgomot din habitaclu ca o bataie asa. Dar multi mi-au spus ca bataia nu e de la ala si ca asa ar merge motorul ca este in 3 pistoane, oare asa sa fie? Specific ca asa face de 2 ani de cand am luat-o, daca pun mana pe convertorul de presiune vibreaza, e normal? Daca merg cu el asa, se poate intampla ceva? Mulțumesc pentru răspunsuri!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Convertorul de presiune este sistemul de control al geometriei variabile. Poate fi un actuator electric, sau clasicele capsule vacuumatice + electrovalve.
In nici un caz, chestiile alea nu pot sa bata ori sa vibreze singure. Din alta parte sunt zgomotele.
Daca vrei sa inveti mecanica, du-te la cursuri.
Daca vrei sa iti repari masina, du-te la service. E ingrijorator daca in 2 ani de cand o ai, n-ai vorbit cu un mecanic despre problemele ei.