| Marian2013 a întrebat:

Am o problema cu ambreiajul la o Skoda Octavia 2 facelift 1.6 TDI. Cupleaza de jos, nu vibreaza la plecare, dar dupa ce se incalzeste motorul se aude un pocanit daca las masina la relanti. Cum apas ambreiajul dispare. Ar fi ceva grav?

Răspuns Câştigător
| nelyjoly a răspuns:

Zgomote și cauze ambreaj:
Scârțâit:
-rulmentul de presiune defect
- un defect al bucșelor de centrare
- uzura furcii de acționare a ambreiajului
- instalare incorectă a discului
- rulmenți uzați
-șuruburi de prindere a volantei slăbite sau rupte
Zgomote de frecare („de râșniță"):
-dacă acest zgomot apare când ambreiajul este cuplat complet, poate indica uzura excesivă a unui rulment al axului de intrare

Pocnituri sau clichete:
-dacă zgomotele apar atunci când pedala este apăsată, problema ar putea fi rulmentul de presiune
-dacă zgomotele apar când piciorul este luat de pe pedală și motorul este la relanti, problema poate fi furca de debraiere.