| anonim_4396 a întrebat:

detin o skoda fabia 1.4 16v aub(101 cp) din 2003.Sambata am fost plecat din localitate iar cand m-am intors s-a aprins martorul de presiune cu beepurile de rigoare.Am oprit cat am putut de repede dupa circa 1km.am asteptat 20 de minute uleiul era la nivel, am pornit si la relanti nu s-a aprins, s-a aprins dupa 2000 de rpm.Am accelerat puternic pana la 6000 de rpm(stiu ca nu e bine am riscat) am vazut ca a scos un pic de fum albastru deci inseamna ca presiune este dupa care am tinut-o 20 de minute la 3000 rpm tot cu martorul aprins si merge la fel de bine ca inainte m-am intors cu ea aproximativ 80 de km si masina nu are nimic nu se aude nicio bataie din motor sau ceva de genu deci ungere are.Sambata sunt programat la service si merg cu ea de atunci fara nicio problema.Stie cineva ce ar putea fi eu banuiesc ca e senzorul de presiune ca altfel gripam motorul imediat?

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Fumul albastru arata ca papă ulei. Posibil sa fie si senzorul. La service ti se va spune adevarata cauză.