| AdiMihai25 a întrebat:

Saputare.
Am de carat un frigider cu o dubita, care e un pic cam mare, usile nu se inchid complet, e vreo problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt singurul de aici cu permis? thinking
Legea spune clar ca se pot transporta obiecte care depasesc lungimea vehiculului, cu conditia sa fie semnalizate pe capatul cel mai indepartat, iar depasirea sa fie longitudinala, incadrata in ecartament.
Pe romaneste ai voie sa cari si stalpi cu duba, cu conditia sa pui acea carpa rosie/verde pe capatul lor, si sa ii pui pe lungime, nu pe latime.
Fiind vorba de o depasire de vreo 10-20cm, asigura bine frigiderul, leaga usile cu o coarda elastica si da-i bataie, ca e perfect legal.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie securizat si legat foarte bine frigiderul, dar si usa dubei trebuie inchisa perfect, ca sa nu pierzi figiderul pe drum sau sa provoci un accidnet rutier cu morti si raniti, daca frigiderul zboara din duba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e. Frigiderul nu o să fugă pe ușa deschisă.

| mihai69 a răspuns:

Ar fi o problemă dacă iese mult în afară. Sau dacă ar obstrucționa vizibilitatea numărului de înmatriculare sau a luminilor.
Oricum, trebuie asigurat cât mai bine, inclusiv ușile.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Pai trebuie sa le imobilizezi, ca altfel risti sa se rupa. Ia ceva funie sau scotch sau orice banda si fa-le imprejurul usilor cand sunt inchise de vreo 10 ori.

| AdiMihai25 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Din punct de vedere legal ma refer.