| Marianz a întrebat:

Scoala de soferi are valabilitate un an de la inceperea sau dupa terminarea orelor de condus?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Http://autotur.ro/? utile:Valabilitate_dosar

| cristyle a răspuns:

Valabiltatea de un an a scolii se considera de la depunerea dosarului (fisa medical este valabila 1 an)

| ItalianoVero a răspuns:

Da,teoretic,dosarul are valabilitatea de 1 anhappy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere este valabila timp de un an de la terminarea cursurilor, data este inscrisa in fisa de scolarizare.

| onasis1961 a răspuns:

Cand termini scolala pe fisa de absolvire este trecuta o data, de la acea data este valabila 12 luni.

| PurceluAtomic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu niciodata nu am inteles de ce este obligatoriu sa ai o scoala de soferi ca sa sustii examenul teoretic si practic. Daca demonstrezi ca stii sa sofezi, trebuie sa poti lua carnetul (fara a mai arunca bani pe scoala de soferi)
Poate eu am in curte o suprafara de cateva mii de m2 si am facut acolo strazi si sosele (si am invatat sa conduc acolo)...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Fiindca asa prevede legea si, se presupune, ca inveti mai bine si mai corect conducerea cu un instructor, decat de unul singur.

| PurceluAtomic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, dar indiferent de presupuneri nu vad de ce nu ai putea obtine permisul daca demonstrezi ca esti in stare (atat teoretic cat si practic, prin examinare)
Poate tu ai facut scoala acu 10 ani, si inca mai stii de atunci. Mie imi suna mai degraba a mafie decat a prudentawinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Poti sa ai si exprimi orice parere dar trebuie sa respecti legea, este o indatorire fundamentala a oricarui cetatean, prevazuta in Constitutie si reglementata si prin alte legi.
Si prevederea privind scoala de conducere nu este doar la noi, cred ca exista in toate tarile. "Dura lex, sed lex!", o spuneau inca stramosii nostri latini.

| mgtow a răspuns:

Din momentul inscrierii la scoala de soferi ai 12 luni la dispozitie sa termini categoria/subcategoriile care le-ai cerut in contractul lor.