| anonim_4396 a întrebat:

Se aud bine boxe de 13 cm dual cone puse pe polita portbagajului? Am corsa c deci portbagaj micut.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se aud cumva.
Insa polita aia e din carton mochetat, se pierde mult din rezonanta.
Cel mai bun rezultat il obtii din boxele puse in portiere, daca exista izolatie buna (placute cu nisip, bitum sau aluminiu, lipite de tabla pe interior).
Pentru masinile hatchback, cea mai buna modalitate de a obtine sunet bun din boxe suplimentare, sunt astea:
http://olx.ro/oferta/vand-boxa-auto-sau-camera-ID3fUTj.html
Am avut intr-o astra, direct la mp3-ul masinii. Bubuiau foarte bine, dar mai mult pe bass, recomand si o pereche de tweetere, odata cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am asa ceva da cu difuzoare ovale si nu imi place ca sta in portbagaj, mai bun un subwoofer decat prostia aceia, nu gauresc polita, am sa fac pe comanda dintr-un placaj gen PAL si asa iasa totul bine si frumos dar difuzoarele alea sunt bune? Ce inseamna dual cone

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Dual cone au porcaria aia in mijloc.
http://www.pioneer.eu/......ilpage.jpg
Nu ma intreba insa la ce foloseste, eu am auzit doar panarame cu 'fustita' de aia.
Boxele ovale cu 3 cai (alea cu inca doua difuzoare micute peste cel mare), mi s-au parut cele mai performante. Daca le faci o carcasa plata, o sa se auda ok. N-ar strica insa, sa-ti calculeze cineva volumul incintei (sunt programe pentru asta), dupa specificatiile difuzoarelor, si sa-ti spuna ce porturi (tuburi) sa ii faci, ca sa primesti tot bass-ul pe care il pot scoate.