| Ionut-Cosmin_Dunareanu_1995 a întrebat:

Ce boxe imi recomandati pentru un golf 4? Are boxele originale doar pe fata si i-am mai pus inca 2 boxe Dibeisi pe polita portbagajului, dar nu se aude chiar asa cum mi-as dori eu. Boxele de le-am pus au 25 W Rms. Ce imi recomandati, sa iau un set de Componente sau Coaxiale?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dibeisi face pocnitori pentru casa, n-au ei treaba cu sonorizarea auto. Nici macar alea de casa nu sunt prea bune, sunt "de toti banii", iar cum banii sunt la jumatate fata de o firma mai de Doamne ajuta, si rezultatul e tot pe acolo.
Mie boxele de la Golf 4 mi se par decente. Prima faza la sistemul ala ar fi adaugarea unor tweetere in partea din fata, si a unui subwoofer de 200-300W, impreuna cu alt player, de preferat ceva mai potent, cu control pentru subwoofer (macar volum si frecvente).
Playerele Alpine sunt cam cele mai apreciate din cate stiu eu, dar personal recomand Pioneer pentru raportul calitate/pret.
Daca vrei totusi sa adaugi doar boxe, cauta niste ovale (nu stiu sa-ti recomand o marca/model anume dar poti incerca si Magnat), de diametru maricel, dar cel mai important ar fi sa modifici panoul de la luneta; in starea originala, pe langa ca nu ajuta cu nimic sunetul, se mai si indoaie de la greutate boxelor, si poate sa-ti cada de la o vreme. Ar trebui sa-l duci la un atelier de tuning, sa ti-l intareasca pe interior, si sa-l modeleze pe exterior, eventual cu inele MDF, dupa care fibra de sticla, care poate fi finisata si vopsita sau mochetata. Abia dupa ce ai un panou "teapan" la haion, dau randament boxele.

4 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Depinde de buget, de HUD, de ce asteptari ai tu de la sunet, de antifonarea masinii si de unde asculti tu muzica in general (fata/spate).

| Bogdan_Badescu_1987 a răspuns:

Cumpara difuzoare de firma, Sony, SAL, MAGNAT, KENWOOD....AU O FIDELIATE MAI MARE.