| JeLLyA a întrebat:

Se poate circula cu un motocross pe drumuri publice, daca nu, care ar fi sanctiunile ce le-as putea primi in caz ca as fi prins pe drum public cu el, avand carnet categ. A1? Pentru ca as vrea sa imi cumpar unul insa de la mine de acasa pana la padure adica locul unde vreau sa ma dau cu el este putin de mers pe un drum public si nu am cu ce sa duc motocrossul.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai acte la el, il poti inmatricula, cu conditia sa il echipezi cu sistem de iluminare si semnalizare.
Daca esti prins conducandu-l pe drumuri publice, fara a fi inmatriculat, risti dosar penal pentru conducerea unui vehicul neinmatriculat.
Gandeste-te ca inmatricularea nu inseamna doar niste acte si un numar, ea ajuta la identificarea participantilor la trafic, iar odata cu inmatricularea, se face si asigurarea, si plata rovinietei. In cazul unui eveniment rutier, tu nici macar n-ai putea fi identificat, neavand numere, iar de plata eventualelor daune, nu mai zic.
Stiu ca tu ai de mers putin, si ce spun eu e exagerat, dar asa se pune problema in lege.
Daca mergi pe langa motor, pe jos, esti considerat pieton. Deci, daca e distanta scurta, poti sa impingi cross-ul pana cand iesi de pe drumul public.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca este inmatriculat si are sub 125cmc sa il poti conduce cu A1 nu e nicio problema, in caz contrar dosar penal

Răspuns utilizator avertizat
| AlexNycusor a răspuns:

Pai bro o inmatriculezi la primariuewinking
si circuli simplu.