| MihaiPaleologu a întrebat:

Se poate conecta cumva boxe de "camera " de 50 de wati la masina? Ele merg la priza de 220 de V, iar masina are 12. Sper ca ati inteles ce vreau sa zic, si daca stiti cumva sa o fac v-as multumi.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Si tu crezi ca boxele tale or sa se auda mai bine decat cele alea masinii? eu ma cam indoiesc de asta.Si unde le pui? Adica or sa arate ca nu zic ce.Si nu stiu daca boxele de camera c e spui tu merg la 220 de V eu nu am azuit de asa ceva.Boxele nu sunt conectate la priza is conectate la un amplificator sau la un radio ceva, acel amplificator sau radio are transformator, adica nici ala nu merge la 220 de V si mai ales alternativ, are transformator care il duce la stiu si eu 20 de v sau poate 12 v si curent continuu.Dar poate ma insel eu si or fi si boxe la 220 v desi nu vad ca boxele sa le conectezi la priza pentru ce anume? Deci nu inteleg ce boxe ai care merg la 220 de v pentru ca eu nu am vazut amplificator sau radio sa functioneze pe curent alternativ si mai ales de 20 de v.Deci boxele tale de camera sigur au un voltaj f scazut nici macar 12 v dar au ohm cred ca 8.ca urmare vezi ce scrie pe difuzzor inauntru citi v si citi ohmi si vezi si boxa de la masina ce scrie si dupa stii ce sa faci.Deci nu ai nevoie de nici un tehnician sau electrician pentru asta.Verifica tu singur, dar te asigur ca boxa ta de camera nu-i mai buna ca aia de pe masina.Bine acum daca ai dacia or fi mai bune astea de camera.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauti un electrician sa-ti monteze prize pe care sa scrie 220v la masina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Teoretic se poate, practic te complici inutil.
Se gasesc invertoare de la 12Vcc la 220ac.

| octav005 a răspuns:

Da. trebuie sa iti cumperi un invertor de la 12v la 230v. dar va trebui sa ai pornita masina, ca altfel se va descarca bateria masinii