| tteo91 a întrebat:

Se poate sa cumpar o masina fara numere, neinmatriculata. si sa pun numerele de la o masina avariata inmatriculata in ro.pe masina fara numere? acelasi model ambele masini.( masina avariata, are toate actele in regula, talon, asigurare, itp, tot)

38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu se poate.
Fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Pentru ca nu corespunde seria șasiului.

| kurinkita a răspuns:

Daca chiar vrei niste ani de puscarie, da, desigur, cum sa nu, chiar recomandam.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta inseamna sa circuli cu numere false (care nu apartin acelei masini) si se pedepseste ca infractiune.

| Laura a răspuns:

Prost get-beget eşti laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa faci puscarie... poti

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Pai argumenteza frate de ce n-ai voie. te-ai bagat si tu in seama aiurea mai bine taceai

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru tteo91):

Cred ca glumeste, pune numere si mergi linistit.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Serios ai nevoie de argumente? Chiar asa greu de cap esti sa realizezti ca e o infraciune sa circuli cu masina neimatriculata sau cu numere false? Sper ca nu ai permis totusi si esti doar prost informat caz in care citeste codul rutier, mai exact articolul

Art.84. - Nerespectarea dispozitiilor privind circulatia pe drumurile publice, care întruneste elementele constitutive ale unei infractiuni, atrage raspunderea penala si se sanctioneaza potrivit prezentei ordonante de urgenta.

Art.85. - (1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Ba da eu stiu pe cineva care si-a avariat masina si si-a cumparat exact acelasi model de masina, doar ca fara numere. doar a facut schimb de acte, atata tot. masina avariata, era cu acte originale, nu numere false si ce spui tu acolo.

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Numerele unei masini sunt date de politia rutiera... iar masina se identifica prin cartea de identitate si certificatul de inmatriculare unde sunt trecute seria sasiului si numarul de inmatriculare.

Dupa cum sper ca poti sa realizezi si singur combinatia e unica. Nu pot fi doua masini cu acelasi numar de inmatriculare la fel cum nu pot exista doua masini cu aceeasi serie de sasiu,

Nu stiu ce cunoscuti infractori ai tu, dar la prima ocazie in care un politist sau rar ul ii va verifica masina un pic mai atent se va trezi cu ditai dosarul penal (asta in caz ca omul chiar a facut ce zici tu sau pur si simplu habar nu ai tu ce presupune inmatricularea unei masinis si nu ai priceput ce ti a zis el).

In continuare sper, pentru binele tau si al nostru, ca inca nu ai permis

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Am permis stai relax copil copac. Oftica-te

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Trist. te simti bine cand conduci si stii ca ai dat spaga pentru permis si habar nu ai ce se intampla in jurul tau?

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Am facut chiar si 2 accidente pana acum si nu am primit nimic decat puncte de penalizare si o amenda. acum chiar poti sa te oftici laughing)

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Stii... este o vorba:

"Prostul e nu e prost destul pana nu e si fudul"

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Asa e. ti se potriveste descrierea. deci pot sa fac cate accidente vreau atata timp cat am o asigurare buna si nu sunt victime voi avea mereu permisul in mana.

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Vezi tu... noi avem dovada scris aia ca tu nu stii legislatie rutiera atat din intrebarea pe care ai pus, dar mai ales din ultima afirmatie. De proverbul ti se potriveste ca o manusa.

Spor la parnaie pentru prietenul tau... si la cum te lauzi tu probabil si tie intr o zi.

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Bine. bafta. ai o dovada in scris dar esti prea prost ca sa crezi ca politia pune botu la toate cele spuse pe net. mai bine fa-ti un control. deci succes cu capu ala prost al tau laughing

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Hai ca nici nu voi sterge intrebarea. dar sa ma anunti cand ai raportat chestia da? astept. mersi ciao.

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Nu trebuie sa puna botul la nimic scris pe net cand mergi cu masina neinmatriculata si cu numere false. La fel si cu permisul luat pe spaga si cu accidente zilnic

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Hei ca nu ai prins aluzia... Nu era vorba de intrebare, era pur si simplu vorba de ceea ce faci tu si respectivul prieten prin viata reala.

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Du-te frate la un control ti-am zis ca tu suferi rau. cine a zis ca a luat permisu pe spaga. in primul rand eu nici nu l-am luat in Romania si in al-2lea rand au fost accidente de raliuri pe pista. vezi daca esti prost si nu intrebi si te bagi in seama numai asa ca sa nu taci. si hai pa, rupe usa ca deja ne-am imprietenit cam mult si te inveti prost. bye.

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Prietene... cum dracu sa iei permisul pe bune cand tu nu stii codul rutier? Mai exact una dintre cele mai grave infractiuni din codul rutier dupa condusul fara permis si cel in stare de ebrietate.

Sa uitam tot ce am scris pana acum.

Cumpara o masina si schimba numerele la ea. Si apoi meergi sanatos fara griji. Nu e nicio problema, nu o sa te intrebe nimeni nimic.

| tteo91 explică (pentru suntserios):

Hai go planet. Mai plictisit maxim.

| suntserios a răspuns (pentru tteo91):

Ok, daca te ai plictisit, concluzionam:

Poti sa ii pui ce numere vrei tu la masina, nu mai conteaza. Mergi si cu 4 numere de inmatriculare. Mai cool e sa ai un numar pe fata si altul pe spate.

Permisul e irelevant in cazul tau... ca il ai pe spaga sau deloc, important e ca ai dovedit ca nu cunosti legislatie rutiera.

Sa traiesti

| darrio2007 a răspuns (pentru tteo91):

Si te mandresti cu asta? Hm! Ce specimene pot circula pe soselele Romaniei!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci nu am fost eu cel care a dat raspunsul corect? Unii mi-ai dat aprecieri negative la raspunsuri similare ( ca sa se afle in treba ). Vezi de ale tale, oamenii vor sa auda ce le place, e democratie.

| relian a răspuns:

Cred ca pe undeva in actele masinii e trecut VIN numarula ala, deci legal nu prea ai cum.Acum nu stiu daca se uita careva la vin numarul ala in caz de tear opri.Dar la inspectie cand mergi sigur se uita, asta stiu sigur.Nui vorba de seria de la motor ca ala e piesa care se poate schimba.Este vorba de VIN ala care este la parbriz in dreapta la sofer si mai este stantat si pe caroseria masinii.Cam despre asta e vorba si cred ca este trecut sin actele masinii, nu stiu sigur in RO dar afara asa se trece. Daca in actu masinii nu este trecut VIN-u sau alte nr de genul asta poti fara nici o problema ca nu vad de ce n-ar merge.Dar nu cred ca actele is doar asa modelu, culoare si nume. Daca ai avea atit numele, modelu si culoarea masinii ar fi minunat.

| K0sti a răspuns:

Cap ai, minte iti mai trebuie...

| tteo91 explică (pentru K0sti):

Du-te-n p lm atunci

| OldSoul a răspuns:

Se poate, dar cum vrei tu e ilegal.
In schimb exista si o varianta "legala" si foarte complicata numita recarosare, care inseamna inlocuirea motorului de pe masina avariata pe cealalta masina, mai apoi trebuie sa te deplasezi cu ambele masini la Rar si actele acestora pentru a fi facute pozele si omologarea noi masini, si desigur apoi ai iar ceva drumuri la serviciul de inmatriculari, altfel spus este o pierdere de timp si de bani.
Sa nu mai spunem ca masinile trebuie sa fie absolut identice.
Mai bine ai rabdare si o inmatriculezi si asta este.
Acum desigur exista si varianta fericita in care masina avariata are seria "nepansonabila" in acte si nu mai e nevoie de inlocuirea motorului.

| Mihai1810 a răspuns:

Se poate doar ca treaba nu e atat de simpla. Nu iei numerele de pe o masina si le pui pe alta asa de capul tau. Trebuie radiata masina avariata si astfel numerele pe care le ai pe masina avariata vor redeveni libere. Pe urma le platesti din nou si le pui pe masina noua. Daca le iei pur si simplu si le muti de pe o masina pe alta faci puscarie.

| StefanCosmin a răspuns:

Recarosare

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Daca corenspunde tot tot, da poti.

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeGabriel66):

Altul! Ce sa corespunda daca e alta masina? Ca doar nu or exista doua masini cu aceeasi serie de sasiu.

| BoDoGFX a răspuns:

Ideea este ca seria motorului nu coincide.
Daca sunt identice merge sa incerci dar nu este legal.

| Matei_Klaudiu_1995 a răspuns:

îți dai seama că diferă seria șasiului si seria motorului? nu ai acum, dacă te oprește poliția ai pus-o.