| Sandumarian0907 a întrebat:

Salut.
Am cumpărat o mașină ieri din Germania (prima mașină pe care o cumpar). Mi-a plăcut mult, cel care a vândut-o era român totul bine...
Problema e că el nu e proprietar în acte, proprietar e un alt român. El a zis că nu e problemă asta, am toate actele posibile ale mașini inclusiv Actul de vânzare cumpărare dintre ei doi. Am zis ok, am mers la o unitate eminemtă să trec mașina pe numele meu și să scot numere de Zoll(tranzit)
Au luat actele mașini am plătit 230€ pe numere asigurare etc. Totul bine și frumos pana când am fost azi să-mi iau numerele și actele noi...
Au zis că nu pot scoate numere de zoll fiind că mașina nu are tüv, dar mașina are tüv, scrie și în certificat pana când e valabil și pe numerele de înmatriculare. Ce e de făcut, au zis să fac alt tüv și să revin... Am luat țeapă sau?
Un răspuns mai concret cu ce e de făcut mi-ar fi de mare ajutor, Mulțumesc!

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Problemă complicată când nu cumperi de la proprietar. În locul tău aș scăpa de stres și alergătură dacă aș merge la un birou de acte auto. Acolo ți s-ar explica problema și cum să o rezolvi.