Întrebare recomandată | jorjelus a întrebat:

Salut,

Cum se aplica noua taxa auto (timbrul de mediu) (dupa 1 ianuarie 2013)?
Daca cumpar o masina deja inmatriculata mai trebuie sa platesc timbrul de mediu?
Daca cumpar o masina neinmatriculata, va trebuie sa platesc doar timbrul de mediu, nimic altceva(exceptand cele obisnuite - rovinieta, asigurare etc)?

Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stiu ca se discuta de inlocuirea taxei de poluare dar eu n-am vazut, pana acum, nici o reglementare privind o noua taxa auto, indiferent cum s-ar numi.
Cred ca se va aplica tuturor masinilor neimatriculate in perioada 2007-2011, atat celor noi, cat si la prima vanzare a unei masini inmatriculate in afara perioadei aratate.
In prezent este in vigoare L.9/2012.

| silvershark a răspuns:

Timbrul de mediu care intra in vigoare de astazi: http://www.somara.ro/images/oug_9_2013.pdf