| anonim_4396 a întrebat:

Se poate strica aspectul la bord daca il curat cu alcool sanitar?

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Teoretic nu, practic exista un risc... stii, plasticul ala e expus zi de zi la soare, nu mai e la fel de rezistent ca unul nou. Insa eu nu am avut probleme in a curata bordul cu apa si detergent auto, daca apa e si calda, degreseaza si curata mult mai bine decat spirtul, mai ales si diluat.

Bula
| Bula a răspuns:

Plasticul se poate curata foarte bine cu spirt sanitar (cu o carpa imbibata in spirt).
Trebuie insa avut grija ca spirtul sa nu dizolve fopseaua de pe bord. Pentru asta se face incercare la un loc ne-vizibil, de exemplu sub bord.

| Apokales a răspuns:

Cred ca da. Mai bine incearca cu silicon sau cu acel spray Pronto, acestea sunt alternative cu mult mai bune decat alcoolul.

| CtBogdan a răspuns (pentru Apokales):

E vorba de bmw seria 3 e46 2003