| Justusee34 a întrebat:

Daca vreau sa curat o placa cu diode rezistori etc
O pot curata cu alcool sanitar?
Va afecta cu ceva placa?
Ps: Am inteles ca pasta termoconductoarede la cpu poate fi curatata cu servetele umede de bebelusi sau alchool sanitar e adevarat se poate curata? Va afecta cu ceva?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alcoolul sanitar este lipicios si nu-mi pare a fi bun pentru curatat. Mai bine acele substante pentru curatat ochelarii si ecranul telefoanelor. Nu sunt lipicioase si nu lasa urme. Iti recomand si asta: http://bit.ly/2TYfYuQ

| Panamax a răspuns:

Alcoolul izopropilic este cel mai bun.

| BobocelMihai a răspuns:

Cu alcool izopropilic se sterg toate piesele electronice. eu am dat 18 lei pe o sticla de 1litru

| Zack_Dudu_1989 a răspuns:

Eu am folosit spirt și n-au avut nimic. Chiar și degresant auto laughing (era o placa de baza tare tare jegoasa...parca fusese innecata în ulei. laughing ) bineînțeles ca trebuie lăsate la uscat / uscate cu feinul bine.