| dgabriel00 a întrebat:

Skoda Octavia II 2008 sau VW Golf V 2008?
Voi ce a-ti alege? Si de ce?!

Răspuns Câştigător
| marcous a răspuns:

Niciodata n-as cumpara un Golf in detrimentul unei Skoda Octavia. Poate un Passat da, dar un Golf niciodata.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si Skoda este buna.Dar aleg VW Golf.Marfa nemteasca. Fara comparatie.

| FPI a răspuns (pentru darrio2007):

Au acelasi saisurolling on the floor) aceleasi motoarelaughing practic este aceiasi masina doar forma diferalaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru FPI):

Si tara de provenienta.

| FPI a răspuns:

Problma ta sta in felul urmator ai in fata doua masina care practic ii aceiasi la intretinere poate difera putin pretul la elemente de exterior dar in rest nimic aici doar care iti place mai mult, eu personal aleg Skoda nu sunt fan Golf si daca mi-as lua Golf as lua unul combi niciodata hatchbackhappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei masina mai mare skoda daca vrei hatckback golf.

la urma urmei sunt acelasi lucru ca fac parte din acelasi concern, diferenta eu zic ca o fac nr de km, stare tehnica, reviziile, pretul si cum a fost intretinuta

| FPI a răspuns (pentru suntserios):

Ambele sunt hatchback sau cobmi dar Golful mai are si varianta Coupe dar si compact MPV ii putin mai inalthappy

| marcous a răspuns (pentru suntserios):

Niciodata n-as cumpara un Golf in detrimentul unei Skoda Octavia. Poate un Passat da, dar un Golf niciodata.

| greyhound a răspuns:

Tehnic vorbind, sunt la fel.
Daca nu te intereseaza spatiul, ia-ti Golf
Daca esti tanar, ia-ti Golf

| marcous a răspuns:

Skoda Octavia II 2008, varianta Combi

| Ruben04 a răspuns:

Golf 5 e mai bun happy

| Costy_3899 a răspuns:

Vw golf V 2008 deoarece cunosc un om care are un vw Golf 2008 cu 300.000 de km si mai cunosc pe cineva care are o Octavia tot din 2008 care i s-a stricat avand 100.000 de km. Deci vw golf 2008, marcile nemtesti sun foarte bune.

| NedeaAndrei a răspuns (pentru Costy_3899):

Bai oameni buni, acum apartine si Skoda de VW, deci sunt ambele marci nemtesti, de fapt se poate spune ca sunt aceeasi marca..si ce zici tu ca i s-a stricat cuiva dupa 100.000 km, poate a uzat-o el excesiv, dar in niciun caz nu e ceva general.Skoda sunt masini foarte bine construite.Si da, as alege Octavia.

| MillionDollarBaby a răspuns:

As alege golful. cum zice si darrio este calitate nemteasca, mai ales VW. dar din ce am auzit cica si skoda este o masina rezistenta happy dar fara drept de apel as alege golful.

| suntserios a răspuns (pentru MillionDollarBaby):

Si skoda nu e tot calitate nemteasca, ca e sora cu vw?

| MillionDollarBaby a răspuns (pentru suntserios):

Stiam ceva ceva ca skoda e in "custodia" vw dar nu eram sigur sa ma si pronunt happy

| foto4all a răspuns:

Octavia pentru ca piesele sunt mai ieftine! Acum depinde de tine, daca ai nevoie de spatiu alegi skoda. Daca vrei figuri alegi golful, pentru ca cu niste jante, geamuri fumurii si folie de carbon arata bestial!

| TibLion a răspuns:

Eu personal as alege Golf-ul dar numai daca ar fi in 3 usi. Altfel as alege Skoda Octavia pentru ca este mai spatioasa. Alte diferente nu exista intre ele deci depinde de fiecare. PS: Pentru cei care spun ca ar alege Golf-ul pentru ca este nemtesc, sa stiti ca Skoda este detinuta de Volkswagen tongue

| NedeaAndrei a răspuns (pentru TibLion):

Pai prostii nu stiu ca e detinutahappy observi asta dupa raspunsurihappy

| marcous a răspuns (pentru NedeaAndrei):

Golful este o masina de clasa mica, degeaba o faci tu Break. Golful e facut sa te strecori cu el in oras, nu e masina s-o bagi pe toate gropile din Romania, ca-i rupi scutul (are garda la sol mai joasa decat o Octavia)
Si da, Skoda si Seat sunt detinute de vw, au aceleasi sasiuri, aceleasi motoare, aceleasi transmisii si aceleasi planetare. Difera doar forma, finisajele si preturile.
P.S: Skoda e asamblata in Cehia de catre cehi pe cata vreme Seatul este asamblat in Spania de catre spanioli. Eu unu am mult mai multa incredere in Cehi (spaniolii sunt un popor puturos)

| FPI a răspuns (pentru marcous):

Scuze de expresie pe langa ca esti prost si semnalizezilaughing pe langa Skoda, Seat, Audi, Bugatti si inca alte n marci auto sunt detinute de Volkswagen group dar nu pentru asta te-am "laudat" mai sus ci vreau sa iti zic ca Octavia se face in vreo 5 locuri din lume nu doar in Cehia!

| FPI a răspuns (pentru marcous):

Vezi ca ai facut un pleonasm, planetarele fac parte din transmisiewinking