| theROOcKsTArr a întrebat:

Spuneti-mi despre audi a8 model cel mai nou 2011. Date tehnice viteza maxima etc.

Cine spune cele mai multe funda happy

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Audi A8 nu dispune numai de numeroase inovatii tehnice, ci si de ceva cu totul special: un fel de al saptelea simt – sau Audi pre sense. Evenimentele din trafic sunt clasificate prin intermediul a diferite sisteme si, daca este cazul, sunt aplicate masuri preventive de protejare a pasagerilor, respectiv de evitare a producerii unor coliziuni.

In partea din faţa si spate sunt prevazuţi senzori radar (in functie de echipare) care masoara perimetrul din fata si din spatele automobilului dumneavoastra Audi A8. In plus, o camera video scaneaza drumul din fata dumneavoastra. Aceasta este integrata in oglinda retrovizoare, cel mai inalt punct din interiorul unui automobil si are o viteza de redare de 25 de imagini pe secunda, cu o rezolutie care pana acum nu a fost disponibila in industria automobilistica. Suplimentar, unitatea de comanda ESP transmite si alte informatii. Astfel, Audi pre sense poate elabora o imagine aproape realista a perimetrului inconjurator.
Detalii tehnice:
Motor
Capacitate cilindrica cmc
Putere maxima kW (CP) la 1/min
191 (260)/6500
Cuplu maxim Nm la 1/min
Greutate/Volum
Greutate proprie in kg
Greutate totala admisa in kg
Sarcina admisa pe acoperis/de sprijin in kg
100/95
Sarcina de remorcare admisa, nefranat, in kg
Sarcina de remorcare admisa in panta 12% in kg
Sarcina de remorcare admisa in panta 8% in kg
Volum portbagaj in l
Continut rezervor in l (aprox.)
Performante/Consum
Viteza maxima km/h
Accelerare 0-100 km/h in s
7, 7
Tip carburanti
SuperPlus fara plumb 98 ROZ
Consum carburanti, intraurban, in l
14, 7
Consum carburanti, extraurban, in l
7, 1
Consum carburanti, mixt, in l
9, 9
Emisii de CO2 in g/km
Dimensiuni
Lungime in mm
Latime in mm
Inaltime in mm
Distanta dintre axe in mm
Transmisie
Tip antrenare
Frontantrieb, Elektronische Differentialsperre EDS über Bremseingriff an allen angetriebenen Rädern, Antriebs-Schlupf-Regelung ASR, Elektronisches Stabilisierungsprogramm ESP mit Bremsassistent
Cuplaj
Lamellen-kupplung, elektronisch geregelt unde ölgekühlt
Tip cutie de viteze
transmisie multitronic cu DRP
Tren de rulare
Roti
Aluminium-Gussräder im 10-Loch-Design, 8 J x 17
Anvelope
235/55 R17

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Audi A8 n-are numai un motor.
Ala pe benzina 4. 2 V8 FSI are 372 de cai si o viteza maxima de 249 km/h
Ala pe motorina 4. 2 v8 tdi are 350 de cai si viteza maxima e aceiasi fiindca banuiesc ca e limitata electronic.
Masina are frane pe disc ventilate si pe fata si pe spate, e quattro si are 8 viteze - cutie tiptronic (automata)

| Sofer a răspuns:

Audi A8 o masina de lux foarte scumpa la intretinere si motorizarea special pentru ea sa nu consume prea mult e 3.0 TDI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca este 2011! desi sintem in 2010, chestie de marketing, credeti ca merge singura si nu intra in pomi? ma indoiesc!
Din ce-am vazut, cele mai de fite masini fac cele mai spectaculoase accidente!
Din pacate o asa masina mai are nevoie si de un sofer, si ala sigur nu se afla pe aici.
Vise placute la audi, in timp ce va " dati " cu dacia 1300... ( adolf )