| ViviC a întrebat:

Imi poate spune cineva care este cel mai fiabil motor de pe audi a4 b7? Si care sunt problemele acestui model?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai fiabil e cel mai ingrijit

gurile rele zic că 2.0 tdi e da-best

fiind "cel mai fiabil", evident că n-are probleme prima jumătate de milion de km

| Digikey a răspuns:

Audi,Vw,Seat,si Skoda au fix aceleasi motoare. Difera putin softul.
In general sunt motoare care fac prin Germania cam 500-700 km in 6-7 ani fara nicio problema si ajung in Romania cu km dati inapoi la 168.000 si mai fac inca 200.000-300.000 km.
Avem aici pe site pe cineva care zice ca Vag-urile sunt cele mai proaste masini ca a luat el una din 92 cu 1000 de euro si a avut numai probleme cu ea.Ca sa vezi cata minte pot avea unii.

| ViviC explică (pentru Digikey):

Daca si grupul vag este prost, ce am putea spune de Opel si Renault. Are si vagul mici probleme, mai ales daca nu este ingrijit, dar nu ca celelalte modele.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cred ca cel mai ok motor pe B7 e 1.9 TDI de 116cp. Cele 2.0 TDI nu sunt reusite pe B7 mai deloc. O alta alternativa daca vrei benzina sunt cele 1.8T dar aici sa te astepti la consumuri mari de benzina.
Daca imi permiti sa iti dau o idee, intereseaza-te dupa un Seat Exeo din 2009. E facut pe aceeasi platforma ca Audi B7 ( zici ca sunt identice cand te urci la volan), doar ca are sigla de seat si motoarele 2.0 TDI CR euro 5 de pe Audi A4 B8. Eu il am pe al meu de 30. 000km si nu am avut probleme notabile. Fiindca masina are sigla gresite, sunt ieftine de cumparat dar daca te uiti, pe orice componenta scrie Audi si e contrusit ca un Audi. Bafta!