| MariusF23 a întrebat:

Stie cineva daca sunt camere de rovinieta pe traseele Roman-Bacau sau Roman-Piatra Neamt? De asemeni, in cadrul unui control de rutina, politistul are dreptul sa ma amendeze daca nu am rovinieta si circul pe DN?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conform hartilor de pe net nu sunt camere pe portiune aia de drum, doar dupa Bacau Si dupa Piatra Neamt, insa polita rutiera iti poate verifica si rovigneta.

Dar tu de ce esti roman autentic si cauti orice portita sa scapi de respectarea legii? Ai rovigneta si pe 7 zile daca nu vrei pe un an

| MariusF23 explică (pentru suntserios):

Pentru ca banii pe rovinieta sunt dati degeaba. Infrastructura nu se face, CNADNR se scalda in banii nostri. Plus ca eu nu ies de multe ori din oras.

| suntserios a răspuns (pentru MariusF23):

M as distra sa te zgarcesti la 10 lei (ca atat e rovigenta pe 7 zile) si sa iei amenda de 500 ron (adica rovigneta pe 4 ani)

| MariusF23 explică (pentru suntserios):

N-am zis ca nu cumpar rovinieta de 7 zile. Intrebarea mea initiala a fost daca sunt camere pe traseu si daca politistul poate sa ma amendeze. Atat am vrut sa aflu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar daca nu sunt camere fixe, pe mai toate traseele se plimba zi de zi cate o camera mobila (trepied + duba ISCTR alaturi), si te arde la fel, nici nu stii pana nu-ti vine acasa amenda.
Eu stiam ca rutiera nu are dreptul de a verifica rovinieta, dar de multe ori, la controale le dau si bonul de rovinieta, fara sa-l ceara. Eu o platesc pe 12 luni si mi se rupe, ca la cazanele mele am nevoie de rovinieta si pe strada mea, ca nu-s pe numele meu laughing

| AlinaKitty1230 a răspuns:

Sint camere pe dn politistul daca te verifica si nu ai iti iei amenda