| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un program care sa identifice exact o piesa auto?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca e suficient sa te uiti la ea... si sa stii una alta despre masina

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu prea merge așa: sunt mii și mii, milioane de repere la mii și mii de mașini diferite

| sierra1 a răspuns:

Program de recunoaștere a pieselor unei mașini (rulmenți, pivoți,...)?

| dolceromania a răspuns (pentru sierra1):

Nu chiar, am văzut la cineva un program care indentifice piesele originale ce au fost montate in linia de producție, mai avea și schițe despre orice piesa, șuruburi chiar tot.

| relian a răspuns:

Program? Nu este nici un program nimic. Orice piesa are pe ea un stiker, sau eticheta zii cum vrei, iar pe acea eticheta scrie part# adica cum sa zic un fel de serie.
De exemplu daca te duci sa cumperi o piesa asta ti se cere, ori daca aia au in calc iti zic ei ce part number este, adica ce trebuie pus la masina ta. Daca te duci si cu piesa mai simplu, ori faci poza la eticheta aia si cu aia mergi si cauti piesele.Sunt informatii de astea la reprezentanta cum ziceti voi, sau nu stiu asa ar trebui.In hai sa zic America dealeru,adica reprezentanta are website si poti intra,si vezi orice piesa de la masina ta, se pune anul, modelu si iti da tot ce vrei, piese cu serie cu poza, eventual daca s-a schimbat seria spune acolo, seria veche era X acum noua este alta serie siti da acolo.
Acum nu stiu daca aia in RO reprezentanta au asa pe net.Bine nu au toti, dar in general multi dealeri au pentru ca vind si piese, iar multi comanda asa de pe net.
Tu poti afla daca e mergand si intreband la reprezentanta, acolo sigur au in calculator siti pot spune ce par# are o anume piesa.
Program asta este ala care il are reprezentanta, adica o lista cu seria pieselor.