| pinkmouse375 a întrebat:

Stiti cumva ce capacitate cilindrica trebuie sa aiba o motocicleta/un atv ca sa necesite permis? Va rooog! Funda :*:*:*:*

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

O motocicleta sau atv trebuie sa aiba peste 125 cmc si o putere mai mare de 25 kw.

3 răspunsuri:
| Andrei_2426 a răspuns:

Mai nou poti conduce orice atv cu carnet de la 16 ani categoria b1 care iti permite sa conduci orice vehicul cu 3 sau 4 roti cu greutatea mai mica dar nu mai mare de 550 kg.

| VicKeRS a răspuns:

Legislaţia rutieră e de ajuns doar pentru scootere. Pentru ce depăşeşte 49 cmc pe 2 roţi, trebuie A1/A.
Art. 20

(1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba varsta minima de 18 ani impliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti.

Art. 30

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

| Psihiatra a răspuns:

De la 100cm cubi in sus din cate stiu