| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare poate parea stupida, dar totusi am sa ma risc. Cat de greu este sa conduci o masina? Sunt constient ca o sa-mi spuneti : "[...] pana nu incerci chiar tu nu ai cum sa intelegi!", insa vreau ca cineva sa-mi explice dintr-o perspectiva obiectiva. Este un lucru chiar atat de greu? Sper sa nu ofensez pe cineva cu intrebarea asta absurda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cum incepi. Daca te urci intr-un Golf 1.9 diesel, iti spune soferul ce sa faci, si "conduci" imediat. Mai exact, alea merg singure, si tu invarti de volan.
Daca incerci pe un motor pe benzina slab, ai sa zici ca e imposibil de condus.
Eu eram copil cand am invatat sa conduc, imi era greu sa 'gandesc' in parte miscarea fiecarui picior, apoi sa-mi mai vad si de volan. Dupa ce am invatat cat de cat, mi se parea greu sa conduc masini diferite, care se accelerau altfel, si aveau alt moment de cuplu la ambreaj.
Ca idee, insa, dupa ce te smuceste de cateva zeci de ori o masina, si iti reusesc cateva plecari mai ok (adica fara sa se opreasca motorul si sa ajungi sub bord), prinzi curaj si incepe sa-ti placa.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Greu e pentru cine nu e in stare sa o conduca, exista oameni care nu se pot adapta la conditiile de a conduce si raman pietoni pe vecie. Mai usor se conduce in Regatul Unit, Germania, Belgia, Luxemburg, Norvegia unde soferii se respecta intre ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de greu crezi ca poate fi avand in vedere ca milioane de oameni o fac zi de zi. Greu e la inceput apoi e doar un reflex

| Florentina9210 a răspuns:

Stii, si mie mi se parea greu, pana cand am condus vara aceasta una. A fost super, la inceput am avut cateva probleme dar dupa mergea destul de bine.