| RAY a întrebat:

Subiect mașini ieftine cumpărate din Anglia si înscrise in România, ideea e mutarea volanului de pe dreapta pe stânga, (dar Uniunea Europeana nu s-a gandit la acest aspect si permite Registrului Auto Roman sa ofere certificatul necesar inmatricularii unei masini cu volan pe dreapta, chiar daca reprezinta un real pericol).
De ce prezinta un real pericol pentru siguranta rutiera?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Inmatricularea masinilor cu volanul pe dreapta nu mai e permis, din cate stiu.
2. Conversia de volan poate fi facuta doar in ateliere autorizate RAR pentru aceasta operatiune, apoi trebuie omologata modificarea la o reprezentanta RAR.
3. Prezinta un real pericol pentru ca nu vad absolut nimic in fata, nu se pot asigura calumea pentru a depsi. Indiferent cat rahat mananca ei, in trafic sunt multi si fac niste manevre foarte tampite.