| EuSiRestuLumii a întrebat:

Sulut, am o intrebare, am un opel vectra B 1, 6 16V motory16xe benzina si dintr-o data s-a oprit in drum. Problema e ca acum nu porneste si n-o pot duce la tester deoarece nu arata masina taiata de cheie in bord. Calculatorul nu este de vina si nu stiu ce sa fac inainte cheia aparea dar dintr-o data a disparut si stiu sigur ca are o problema deoarece motorul nu porneste.

Răspuns Câştigător
| LaTataie a răspuns:

1. scoate-i bornele la baterie si recupleaza-le.( o sa pierzi in cel mai rau caz codul de la cas/cd playerul masinii - sa il ai la indemana (codul).
2. Modelul tau are ca protectie la aer conditionat o siguranta - la releul de pornire aer conditionat, posibil sa fie arsa si aceasta da scurt in computer si anuleaza cateva functii.
3. Daca ai bagat benzina cu apa posibil sa ai avarie in computer, trebuie sa golesti rezervorul, sa cureti carburatorul si bujiile, dar daca este intrat computerul in avarie si nu se reseteaza singur dupa scoaterea bornelor chiar trebuie sa te duci la cineva care stie sa foloseasca cu adevarat testerul.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca nu iti apar erori la bord nu inseamna ca nu o poti pune pe tester.
Pana atunci, poti urma sfatul lui elio, gasesti pe www.clubopel.com detalii despre "testul agrafa".

| razzvan27 a răspuns:

Bobina de inductie? la ea te-ai gandit?

Răspuns utilizator avertizat