| Freddy_Maryus_1993 a întrebat:

Saluthappy
am si eu o problema cu un opel vectra b 1.6 16v an 20012

pana sa vina frigul asta,porneam masina si se oprea imd la prima cheie si aparea masina aia cu cheia am zis ca e de la bateria aia din cheie

dar acum altceva,dau sa porneasca,sta becurile din bord aprinse dar nu invarte deloc,nu se aude nimic si am baterie, merge faza lunga tot

mentionez ca am dat bateria jos de pe ea si oare sa resetat calculatoru? poate sa fie de la carbuni? astept raspunsuri de la cine a mai patit asa

14 răspunsuri:
| availablehandyman a răspuns:

Salut daca e asa e de la baterie! nu te lasa in baza ca daca merge faza lunga nu inseamna ca si porneste la pornire i-a mai multa baterie, s-au s-ar putea sa ti se fi dus electromotoru!

| Freddy_Maryus_1993 explică (pentru availablehandyman):

Bateria are maxim 5 luni, este noua din magazin, pana sa dau bateria jos de pe ea nu pateam asa, cateodat aporneste impinsa cateodata la chei DAR, cand o imping da sa porneasca se opreste apoi porneste la cheie

| availablehandyman a răspuns:

Inseamna ca e de la electromotor!

| EddiWeed a răspuns:

Ceva asemanator am patit si eu: "17978 - Engine Start Blocked by Immobilizer"pornea dar imediat se oprea, sa nu ai si tu probleme cu cipul din cheie

| Freddy_Maryus_1993_hEcv a răspuns (pentru EddiWeed):

Cand nu imi invarte am gasit problema happy electromotorul bat cu o cheie in el si pornestelaughing)

| EddiWeed a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

laughingda trebuie sa il repari ca nu e confortabil sa faci asta tot timpu

| Freddy_Maryus_1993_hEcv a răspuns (pentru EddiWeed):

Nu mia mai facut de ceva timp cred ca a fost din cauza ca am spalat-o la spalatorie cu apa calda si cand am scos-o a inghetat apa instant laughing pe ea

| EddiWeed a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Nu o mai spala cu apa calda.mie mi'au inghetat usile si nu am putut sa intru in masina

| synguratycul95 a răspuns:

In situatia ta sunt doua posibile cauze: 1. Cipul de pornire din cheie este independent de baterie, aceasta fiind doar pentru deschiderea usilor. Vezi sa nu se fi defectat cipul.
2. Cum ai zis si tu, sa fie din electromotor. Acum mergi cu cheia la o reprezentanta opel si acolo iti vor face o diagnoza a cheii...

| Freddy_Maryus_1993 explică (pentru synguratycul95):

Cel mai probabil este bateria aia din cheie pentru ca prima dat facea altfel se oprea la prima cheie dar acum la prima cheie porneste dar cateodata pun contactul degeba...o sa merg sa vad care e treaba cu bateria aia, multumes pentru raspunsuri

| Freddy_Maryus_1993 explică (pentru Freddy_Maryus_1993):

Eu la masina mea nu mai am inchidere pe chie am pe telecomanda, deci bateria din cheie nu maiae valabila, am dat-o jos bateria din cheie si am pornit-o si tot a pornit deci nu are niciun rol

si inca ceva, masina porneste si din telecomanda pot sa fiu si in casa daca e disntanta corespunzatare pornesta inainte, acum prima data porneste si moare apoi invarte degeaba

| synguratycul95 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993):

De unde esti?

| Freddy_Maryus_1993 explică (pentru synguratycul95):

Alexandria TR

| Freddy_Maryus_1993 explică (pentru synguratycul95):

Alexandria teleorman, nu stiu de ce nu apare ce scriu