| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la a 5 ora de condus cu instructorul.Mi-a fost recomandat.
Și începe să devină nesimțit, conduc binisor pe strada, dar ma descurc mai greu cui trebuie sa-i dau prioritate gen în intersecții, face ca toti dracii.
Am fost in rampa si m-a pus sa iau piciorul de pe ambreiaj pînă la jumate cu piciorul pe frâna si dupa accelerez dar cum naiba sa face ca imi moare motorul de fiecare data in rampa dar in rest nu imi moare pe strada. Incerc sa invat dar nu prea poti cand face ca toti dracii in dreapta ta. Zice că ele e platit ca sa moara in trafic? Dar ce? L-a omorât cineva? Am condus destul de prudent.
Câteodată imi trage ca prostul de volan ca nu e bine ce fac dar incerc sa fac bine ..ca gata ca nu stii ce e cu tine, se duce afara își freacă ața..suna pe alții și se plânge..eu m-am saturat de asta.
Îi zic să mă lase mai ușor ca m-a dat puțin peste cap de nu mai stiam sa schimb nici vitezele. După ma ia el chipurile calm.
Zice că îl scot vinovat.
El se bazează pe mine sa stiu totul la intersecții ..eu incerc sa îmi dau silința să învăț plus că mai am si serviciul, mereu oboseala si imi vine putin greu.
Eu vreau ca sa imi zică el clar cui trebuie sa-i dau prioritate..cand trebuie sa opresc...si unde trebuie sa fiu atent...pentru ca de asta e platit.
Încerc sa învăț si acasa, fac chestionare. Le fac bine dar cand sunt in trafic e total diferit.
Ieri a fost o zi de coșmar.m-a facut sa mă simt incapabil la condus, eu nu vreau sa creada nimeni asta despre mine plus ca e visul meu ..imi vine sa plâng, pană si părinții parca ma cred incapabil..si zice ca daca nu esti de sofer asta e ..cum adică ba? A reușit orice prost sa ia o scoala de șoferi și eu nu pot?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sa schimb instructorul?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu amani scoala de soferi pana cand vei avea concediu?
In felul asta nu vei mai fii obosit si nici stresat, pentru ca-i vital sa asculti si sa executi ce-ti cere instructorul, ca sa nu faci accident pe strada, apoi inveti bine comenzile si executia lor.

Scoala de soferi o fac cei indemanatici, cu cei prosti sau destepti.
Eu am avut un coleg de facultate care a terminat cu 10, sef de promotie si nu a fost capabil niciodata sa-si ia canet de conducere, fiindca avea doua mani stangi si nu-si putea coordona mana cu piciorul.
Este pieton si azi... ma rog, a ajuns director executiv la nu stiu ce companie si are sofer personal de multi ani, dar doresc sa-ti spun ca nu-i vorba de desteptaciune aici, ci de miscari coordonate in creier, de executie spontana si multe altele.

| NunuNini a răspuns:

Eu zic sa mai inveti legislatia. Nu toate cazurile de prioritate sunt identice. Nu invata pe de rost: "la puntul 3, raspuns b". Incearca sa intelegi de ce este acel raspuns si nu altul.
Si la pornirea din rampa te invata bine. Cum tu nu stii, trebuie sa inveti, nu sa spui ca el se enerveaza degeaba. Si daca schimbi instructorul, tot aceleasi probleme vei avea. Posibil sa gasesti unul indulgent, care sa nu se enerveze cu tine. Dar nu vei fi un bun sofer, vei face accidente la fiecare pas.
Gandeste-te bine si la ce spun parintii tai. Nu e musai sa fii sofer.

| Gligore2000 a răspuns:

Eu zic sa-l mai stresezi putin ca sa te razbuni.
De batut nu poate.

| Gligore2000 a răspuns:

Am o verisoara care a avut probleme cu instructorul ca decat tipa la ea si o brusca, l-a schimbat si a fost multumita, a luat examenul din prima.
Multi marlani incompetenti care nu sunt in stare de nimic s-au facut instructori auto peste noapte.

| vasile2222 a răspuns:

Nu stiu in ce conditii se poate schimba instructorul... daca vrei sa te duci la altul, cumpara intai 1-2 ore la el ca sa vezi ce si cum. sa nu fie la fel ca asta.
Incearca sa te axezi pe partea de condus, nu la ce spune el despre tine.

>>Eu vreau ca sa imi zică el clar cui trebuie sa-i dau prioritate
Asta ar trebui sa stii deja de la teorie.
Eventual cand ai timp mergi pe jos in intersectii nesemaforizate, uita-te la semenele de circulatie si vezi cine si cui da prioritate.

Succes!

| NearMello a răspuns:

Eu am luat recent permisul am picat de 3 ori traseul, sala am luat o din prima punctaj maxim, in trafic ai dreptate e diferit dar trebuie invatata legislatia, semnele, prioritatea ce au legatura cu condusul mai mult
In legatura cu instructorul am avut 2 deoarece a intervenit o problema, DA L DRACU am dat de doi care aveau probleme diferite dar tot grave primul vu care am facut majoritatea orelor era ca al tau da l dracu tu fi atent si tine minte ce trebuie, pe el lasa-l si sa nu iti fie frica sa zici ce simti ca te ia de fraier dupa ca pe mine da l dracu l ai platit