| Krs123153 a întrebat:

Am un Opel Astra G 2.0 TDI an 2004, in ce turatie este recomandat sa schimb vitezele? Si plecarea de pe loc si cand schimb vitezele e recomandat doar din ambreiaj sau o si accelerez putin?

3 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

La diesel e recomandat sa schimbi mai turat, cand esti la drum lung poti sa o duci chiar pana in 3500, 4000.Se curata tobele injectoarele si toate alea.Bafta

| Nimeni10 a răspuns:

Minim 2500, daca vrei sa faci o depasire pana la 4500.

| anonymous00702 a răspuns:

Salut.
Practic, se pleaca cu treapta I pana la circa 2200 rpm, se schimba treapta a doua, se accelereaza uniform, fara a depasi jumatate din cursa pedalei de acceleratie, pana la atingerea turatiei lucru a turbinei, dupa care se poate folosi pedala de acceleratie fara restrictii. Astfel se evita pe cat posibil aparitia fenomenului periculos denumit "surge"…
Atata timp cat turometrul indica o turatie intre 2000-3600 rpm poti schimba viteza incepant cu a III -a

Sper ca te-am ajutat.