| LED23 a întrebat:

SUNT STRESAT, ajutorrrrrrr.

Mi-am pierdut cheile de la masina, singurele pe care le aveam, ce fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un centru de chei, sau direct la reprezentanta. In baza de date a producatorului, exista specificatiile dupa care se poate replica partea mecanica a cheii, apoi se intra in masina, iar cu aparatura specifica, se "imperecheaza" electronica unei chei noi, cu cea a masinii, ca sa o poti porni si eventual descuia din telecomanda.
Pentru Opel am aparatura necesara, insa doar pentru partea electronica (inchidere centralizata + imobilizator), pentru partea mecanica trebuie un atelier de chei.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate le-ai lăsat la parcul auto.

| LED23 explică (pentru darrio2007):

Am sunat si acolo si au spus ca nu sunt acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru LED23):

Era normal. Că doar ai plecat cu masina de acolo.

| LED23 explică (pentru darrio2007):

Cu masina am plecat de acolo de 2 saptamani

| darrio2007 a răspuns (pentru LED23):

Cauta-le in ultimul loc unde ai ajuns cu masina. Ce pot sa-ti mai spun altceva?

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, iei o pauza de la sofat, pana faci rost de alte chei, de la fabricantul masinii.

| Lidia09 a răspuns:

Păi caută-le. Vezi pe unde ai umblat cu ele, poate le-ai pus în vreun buzunar și ai uitat?!

| StefanSilviu a răspuns:

Pierderea cheilor mașinii poate fi o situație stresantă, dar există câțiva pași pe care îi poți urma pentru a rezolva această problemă:

Caută în locurile obișnuite: Verifică bine prin buzunare, geantă, poșetă și orice alte locuri unde ai putea fi pus cheile. Este posibil să le fi pus în alt loc decât de obicei din greșeală.

Reamintește-ți unde ai fost recent: Gândește-te la locurile pe care le-ai vizitat recent și verifică dacă ai lăsat cheile acolo.

Contactează locurile pe care le-ai vizitat: Dacă știi că ai pierdut cheile într-un anumit loc, poți suna și întreba dacă le-au găsit.

Verifică în mașină: Asigură-te că verifici bine în mașină, inclusiv sub scaune și în spațiile de depozitare.

Încearcă să folosești o cheie de rezervă: Dacă ai o cheie de rezervă, folosește-o până găsești cheile principale.

Contactează producătorul mașinii: Dacă nu găsești cheile și nu ai o cheie de rezervă, contactează producătorul mașinii pentru a obține o nouă cheie sau pentru a afla opțiunile disponibile pentru a înlocui cheile pierdute.

Contactează un service auto sau un service de înlocuire a cheilor: Unele service-uri auto oferă servicii de înlocuire a cheilor pierdute. Acestea pot să îți facă o nouă cheie sau să reconfigureze sistemul de blocare a mașinii pentru a funcționa cu o nouă cheie.

În cazul în care cheile pierdute sunt găsite de altcineva, este important să fii pregătit să demonstrezi că ești proprietarul mașinii pentru a le recupera în siguranță. De asemenea, ar putea fi necesar să iei în considerare schimbarea sistemului de blocare a mașinii pentru a preveni accesul neautorizat în viitor.

| darrio2007 a răspuns (pentru StefanSilviu):

Bravo, puteai spune asta si in doar 2-3 fraze.