| imihaistoian a întrebat:

Un politist te poate opri fara motiv?

14 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Puneti mana pe codul rutier si numai vorbiti prostiilaughing

| ombladon a răspuns:

Da,sa te legitimeze...

| FlorinDiablo a răspuns (pentru ombladon):

Cum sa ma opreasca fara motiv cu ce drept ma legitimeaza, am incalcat vreo lege? Daca are ceva cu mine sa imi trimita somatie sa ma duc la sectie.Pe mine m-au oprit pe strada 2 politisti ca actele dvs. va rugam, pentru? Sa va legitimati nu am chef si am plecat si a scos bastonu si a inceput sa ma loveasca, le-am dat cateva bucati in gura m-am dus la medico legal.M-am judecat cu ei vreo juma de an sa constatat ca a fost legitima aparare cand i-am batut si ca au facut abuz cand m-au lovit.Le-am cerut daune de 300mil lei vechi.

| epiktor a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Un politist are dreptul sa te opreasca si sa te legitimeze oricand si la orice ora din zi sau din noapte. Citeste si tu pe net si ai sa vezi ca au voie. Un politst poate sa te opreasca pentru simplul fapt ca i se pare lui ca te ascunzi de ceva, sa te legitimeze, ba chiar sa te si perchezitioneze

| FlorinDiablo a răspuns (pentru epiktor):

Bine cum spui tu, daca vrei stai tu sa te perchezitioneze eu nu ma supun deloc, daca imi zice sa ma legitimez plec de acolo si daca e sa faca apel la forta ii bat de ii refuza Smurdu.

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu te poate oprii fara motiv, dar invoca motive stai linistit, ma judec cu vreo 2 militieni pe tema asta.

| DragoStefaN a răspuns:

Nu are voie sa te opreasca fara motiv. Te poate opri numai daca este razie si atunci trebuie sa aiba procesul verbal cum ca are voie sa opreasca aleatoriu.

| SantaAndrei a răspuns:

Daca esti pieton DA.

Daca esti cu masina NU poate. NU mai exista controale de rutina in legislatia romana. Daca te opreste, exista 2 cazuri:

1. se legitimeaza si iti spune pentru ce te-a oprit, apoi iti cere actele si ce mai urmeaza, amenda, etc.
2. te opreste, SE legitimeaza el primul, iti spune ca in baza unei actiuni a politiei la nivelul orasului/sectorului/cartierului/judetului, cu numarul xxx, emisa la data de yyy, se face un control...

In cazurile astea DA, e legal sa te opreasca.

Daca te opreste si iti cere actele, poti sa il intrebi daca ai gresit cu ceva. Daca zice NU, intrebi daca e vreo actiune organizata. Daca iar zice NU poti sa refuzi sa ii arati actele fara nicio alta consecinta legala.

Răspuns utilizator avertizat
| AlYnUsH123 a răspuns:

Prietene aici totul e posibil

| qwerty21 a răspuns:

DA.si te poate si duce la sectie 24 de ore, fara nici-un motiv.doar ca sa vada daca esti in regula
dar care politisti ia oameni de pe strada doar asa? nu se prea face

| Auras95 a răspuns:

Da

| lalagueswhosong a răspuns:

Da

| busuioc23 a răspuns:

Da