| zatarradontes a întrebat:

Unde scrie data cand a fost inmatriculata masina in tara?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cartea de identitate a masinii

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pe cartea de identitate a vehiculului, daca e inmatriculat dupa 2007 nu trebuie sa platesti taxa de mediu

| regis a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Fals, induci lumea in eroare, de unde ai scos ideea ca la vehiculele inmatriculate dupa 2007 nu trebuie sa platesti taxa de mediu? Hai cumpara masina mea, inmatriculata in 2011, sa vezi cu ce taxa te trezestihee hee.
Data primei inmatriculari in tara o regasesti in partea de sus a talonului, in mijloc, la rubrica B, precum si pe fata 1 a cartii de identiatate, in partea dreapta sus. Atentie, daca CIV-ul nu este cel original, ci doar un duplicat, data primei inmatriculari nu va corespunde, insa faptul ca este un duplicat este inscris pe fata 4, la rubrica mentiuni.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Daca tu ai masina din 2011 inseamna ca ai platit deja taxa si nu mai trebuie platitta decat in cazul in care nu ai recuperat-o.

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Vezi, ai reformulat deja, dar te-ai grabit si ai spus pe dos: taxa se plateste doar daca AI recuperat-o, nu daca nu ai recuperat-o.
Si totusi, nici aceasta regula nu este valabila, deoarece porneste de la teza gresita ca pentru masinile inmatriculate dupa 2007 s-a platit deja taxa. Nu e neaparat asa, au fost multe categorii scutite la vremea respectiva si care acum nu mai sunt scutite, cum ar fi de exemplu masinile cu Euro5. Daca ai inmatriculat in 2011 o masina Euro 5, taxa era zero, dar acum esti bun de plata.

| viotedy a răspuns:

Pe certificat, scrie -data inmatricularii.dar te uiti si pe CIV sa coincida numele proprietarului. daca coincide aia e data.

| viotedy a răspuns:

A...cu conditia sa fie unicul proprietar pe CIV.