| raducristian1 a întrebat:

Urmeaza sa fac scoala de soferi peste putin timp. Ce categorii pot face la 18 ani, in afara de B? Doar B si B cu remorca? Examenul ( sala ) se face pe un calculator? Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.20, alin.4 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Examenul teoretic este pe calculator.