| Nabae33 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.
Am un atv hummer 125cc, il am de 8 luni si de vreo saptamana imi face doar figuri,la inceput pornea usor, dar cand acceleram murea motorul de fiecare data. Am schimbat filtrul de benzina pentru ca aveam un gunoi in el si am schimbat si cdiul si parca era mai bine, parca se accelera din ce in ce mai bine si azi la fel l-am pornit dimineata si a luat-o repede tot asa se accelera ok si dupa cam o ora nu mai pornea deloc si cand pornea cateodata pornea foarte foarte greu si am pus motorul in punctul mort ca tot mi se aude o bataie care eu cred ca e de la tacheti, dar acestia nu se misca absolut deloc nici la admisie, nici la evacuare nu se misca. Oare sa fie supapele atacate si sa nu isi faca treaba bine?
Am vazut ca scanteie am f buna, compresie are, am comandat si o bobina de inductie ieri ca asta care o am nu mai sta bine pe bujie si am verificat-o cu multimetrul si arata niste valori care indica ca nu e ok.
Deci va rog sa imi spuneti ce sa ii fac! La service n-am unde sa-l duc si nici nu as vrea pentru ca am cunostinte minime de mecanica, daca mi-ati spune ca sa fac as face imediat.Eu nu ii dau de cap de ce nu mai porneste si cand porneste, porneste foarte greu.
Am pus si benzina in capatul pistonului si tot nu vrea.
Oare sa fie inecat? I-am dat si cu lumanarea si nu a facut nici o reactie.
VA ROG MULT SA IMI SPUNETI CE SA II FAC!

1 răspuns:
| Irinelp a răspuns:

Poate este stricată bujia si nu mai face contactul electric cum trebuie.