| Abalfabetu112 a întrebat:

Salut, un mecanic?
Am un Yamaha rieju de 125cc.
Am schimbat magnetou cdi bobina inductie si bujie si tot nu am scanteie la ce sa ma mai uit sau ce sa incerc?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atinge filetul bujiei la carcasa metalica a motorului, doar atunci se fac scantei la bujie!

| Abalfabetu112 explică (pentru Bula):

De cilindru am atins

| Bula a răspuns (pentru Abalfabetu112):

Daca nu-ti face scanteie la bujie nici cand atingi de corpul motorului (si invarti cu snurul, pentru pornire), atunci trebuie verificat cu un Ohm-metru: bobina (primar + secundar) si cablurile (inclusiv contactul cu bujia).
Poti incerca si cu o alta bobina, buna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut un sarac!
Mecanicii vor bani si nu prea iau lucrari facute praf de altii, asa in principiu.

| MihaiSpeedster a răspuns:

La cablul ăla dintre bobină și bujie îi spune tot fișă, ca pe vremuri, la Dacia?