| Alexandrion_6425 a întrebat:

Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
In urma unor discutii contradictorii...as dorii sa aflu si eu ce parere aveti din experientele voastre...Si anume daca masinile pe care le conduceti trec de viteza maxima din talon sau nu.
Pe scurt maxim din talon. = Maxim realizabil adevarat sau nu.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu am reusit sa verific pana acum si nu cred ca voi reusi vreodata sa ma apropii de ea. Viteza maxima constructiva este insa din cate stiu clar si precis determinata, deci teoretic nu ar putea fi depasita. Iar la masinile mai noi cu motoare puternice, ea este limitata electronic, in acest caz fiind evident ca nu se poate trece peste aceasta.
In niciun caz viteza maxima constructiva nu reprezinta viteza cu care poti merge in siguranta cu acea masina, cu atat mai mult cu cat pe aceeasi masina ea difera in functie de motorizare.

| Cromasston a răspuns:

Masinile nu trec de viteza maxima constructiva decat daca ii dai limitatorul electronic jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am testat citeva si depaseau viteza data in talon si in cartea tehnica. ( adolf )

| madvideo a răspuns:

Orice masina trece de viteza din talon.asta daca nu a ajuns un harb.viteza e maxima din talon reprezinta.viteza cu care poti merge in siguranta dpdv al masinii