| Andreea_3862 a întrebat:

Buna tuturor,
Postez acest mesaj pentru ca mi-as dori sa aflu, din cunostintele voastre (experientele proprii sau ale altora), ce parere aveti despre relatiile dintre romani si rromi. Pot functiona? Eu nu am intalnit astfel de cupluri. Am cunoscut pe cineva in urma cu cativa ani (eu sunt romanca), si, desi am 25 de ani, nici un barbat (dar nici unul macar) nu m-a atras cum m-a atras el. Eu nu am crezut niciodata in iubire, desi am avut relatii cu cei (cativa) care mi-au placut mult. Dupa un timp, uneori scurt, nu ma mai atrageau fizic. Si erau baieti doriti... Dar pe el nu il pot uita, si nici gasi pe cineva care sa imi placa la fel. Nici inainte de el, nici dupa nu am intalnit... Nu mi s-a mai intamplat si de asta vreau sa stiu parerea voastra. nu am mai cerut pareri pana acum.

Răspuns Câştigător
| reanu a răspuns:

Accept toate relatiile intre etnii dar nu recomand una cu un rrom decit daca e educat lipsa de cultura de maniere duce la o ruptura in timp

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punctul meu de vedere (doar citit si privit la altiio, fiindca nu am fost implicata intr-o astfel de relatie), relatiile interculturale functioneaza greu si e nevoie de multe sacrificii. Fiindca diferentele se vad si ceea ce unui i se pare normal, celuilalt i se pare absurd.
Am mai multe cunostinte care sunt in cupluri: romanca ortodoxa-arab sau persan musulman, romanca ortodoxa-neamt reformat (din Germania), femeie de etnie rroma-barbat roman, femeie de religie mozaica-barbat ortodox. Toate sunt cupluri functionale, dar toate au numeroase dificultati legate de bagajul cultural si de traditii al sotului.

| Flav a răspuns:

Desi am ceva cu rromii, (recunosc, sunt rasist, nu suport rromii si ungurii, iar mai nou, mi s-a pus pata si pe bulgari) nu pot sa-i incadrez in aceeasi oala pe toti. Este cert ca majoritatea stau pe banii statului, cersesc pe la colturi si fura, dar sunt constient ca sunt si cativa care-si castiga propria paine cinstit si sunt OAMENI in adevarul sens al cuvantului. Ce mai conteaza daca ai mai intalnit astfel de cupluri sau nu? Eu stiu cupluri cu diferenta de 20 de ani, stiu cupluri unde unul e alb iar altu-i negru. (nu ca rromul ar fi alb)
Orice relatie poate functiona daca partenerii se inteleg bine, au principii si gusturi asemanatoare, indiferent de rasa, varsta, culoare. Just good luck! (damn it, nu credeam ca si indirect pot ajuta un rrom!)

| Flav a răspuns:

Bai, care-i bozgorul care mi-a dat stupid? Sa se prezinte rapid cu 2 beri si-o aluna!

| AndaWest a răspuns:

Eu cunosc o femeie care e de etine rrom, si e maritata cu un chinez, s-au cunoscut in italia.relatia lor merge,doar ca ea e km crva si na,asta strica.
dar aparte asta,eu sunt ferm convinsa de faptul ca dragostea nu are culoare si nici religie,cand te indragostesti nu mai tii cont de nimic, si chiar daca snteti mai diferiti, faceti in asa fel incat sa ajungeti la un punct comun de intelegere

| ema69 a răspuns:

Eu,locuind intr-o localitate unde locuiesc si destul de multi romi,pot sa iti spun ca stiu cazuri de cupluri mixte,romano-rome ca sa le zic asa,si majoritatea sunt ok,o duc bine, se inteleg.Ce am observat insa, e urmatoarea chestie:cei care au de obiectat sunt familiile celor implicati in aceste relatii.Stiu insa si un caz,chiar a unei vecine, o fata premianta, care la 15 ani a fost nevoita sa fuga de acasa cu un rom pentru ca ai ei nu acceptau situatia.Toate bune si frumoase, pana cand, dupa vreo 8 ani a batut la poarta casei parintesti,cu un copil in brate,plangand ca cel caruia ii daduse tineretea si cei mai frumosi ani,nu o respecta deloc, umbla cu altele, ba chiar o mai si batea...Fiecare situatie e diferita, dupa cum ne e norocul.

| wefweiofhewgewiopgjewogwe a răspuns:

Bună, fiecare persoană diferă dacă un rrom a jefuit o bancă nu înseamnă că toţi jefuiesc bănci, sunt mult rromi de treabă şi unii mult mai respectuoşi de cât românii până la urma urmei toţi suntem români indiferent de etnie, nu ştiu cum funcţionează o astfel de relaţie dar dacă vă iubiţi nu contează culoarea pielii.

| Andreea_3862 explică:

Nu, imi doresc doar sa aflu daca altii au intalnit astfel de cazuri.

| Andreea_3862 explică:

Nici parintii mei nu ar accepta, dar parerea lor nu conteaza! Asa ca nu ii pun in calcul.

| Andreea_3862 explică:

Mai astept raspunsuri...

| miticlondar a răspuns:

Vecini mei sunt un cuplu mixt, ea este romanca iar el este rrom.Se inteleg foarte bine.Au impreuna 2 copi.Stau impreuna de 10 ani, din pacate familia ei nu il respecta nici acum.Totusi amandoi sunt fericiti.Dar numai tu poti decide ce sa faci.Succces!