| Girly97 a întrebat:

Voi cand va apropriati de o trecere de pietoni, ce preferati sa faceti: sa opriti si sa scoateti din viteza masina sau sa opriti si sa tineti apasat de ampreiaj pana cand toti pietonii vor traversa?

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambreiaj și frână.

Strici ambreiajul, de aceea se și recomandă să dai pe liber și să ții doar frâna, dar din păcate în cazul meu, mereu mă trezeam că murea motorul când dădeam de pe liber și voiam apoi să pornesc de pe loc cu a I a, așa că mereu ambreiaj și frână.

Dacă tu crezi că reușești să pornești fără să moară motorul, atunci te sfătuiesc să faci așa cum este recomandat, adică la statul mai lung, semafor, linie ferată, pietoni numeroși, scoți din viteză și ții doar frâna.

| VoidEternal a răspuns:

O scoți din viteza altfel uzezi rulmentul de presiune.

| darrio2007 a răspuns:

Dar instructorul de la scoala de soferi ce ti-a spus sa faci?
Se scoate din viteza si ambreiajul pe liber.

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Instructorul mi-a spus cand este vorba de o trecere de pietoni sa tin apasat ampreiajul pana traverseaza toti pietonii pentru ca ar fi mai rapid. Si eu consider aceasta modaltiate mai rapida pentru ca moemntan plec de pe loc dupa ce se face verde la semafor mai lent fata de altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ca stai, daca e un pieton care trece in 10 secunde ambreiaj, daca sunt 20 carora le ia 1 min, scos din viteza.

| helpforyou a răspuns:

Nu tin piciorul pe ambreiaj. Nu de alta dar nefiind necesar, uzura este prematura.
Corect este sa opresti, scoti din viteza si tragi frana de mana. Asta daca trebuie sa stai mai mult la trecere.

| Frank51 a răspuns:

Când ajung la semafor se oprește singură și când vreau sa plec pornește singurăwinking

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

"Corect este sa opresti, scoti din viteza si tragi frana de mana."

Eventual pui si o prelata pe masina, sa nu se puna praful pe ea...laughing Cum dracului sa tragi frana de mana cand astepti la trecerea de pietoni?!

| Holiday a răspuns:

In general tii doar ambreiajul apasat si cuplata viteza intai. Daca sunt multi pietoni si estimezi ca dureaza mai mult pana vei pleca de pe loc poti eventual sa scoti masina din viteza si sa eliberezi pedala de ambreiaj. Dar sunt cazuri rare.

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Hei, uite asa. Am gresit, ma gandeam la semafor nu la trecere de pietoni.
Mea culpa.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Dar chiar si la semafor, tot nu tragi frana de mana in 99.99% dintre cazuri. Pur si simplu tii piciorul pe frana, daca masina are tendinta de a se deplasa.

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Da, poti face asta. Eu prefer sa nu uzez placutele. Si crede-ma ca la cei peste 30.000 km facuti anual, am vazut diferentele.

Si merg doar in tara, si dupa cum stii trebuie sa treci si prin multe localitati.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Doh, daca stai pe loc nu se uzeaza placutele daca ai frana calcata.hee hee

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Chiar asa? eu nu cred asta. Mai intreaba si tu pe cineva de specialitate. Acest sfat l-am primit de la cineva de meserie.
Si am masina noua, deci stiu despre ce vorbesc.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Placutele se uzeaza doar prin frecare. Daca stai pe loc nu se freaca de nimic. e ca si cand ai spune ca se uzeaza cartea daca o pui pe masa. Ia gandeste-te, in parcare masina sta cu frana de mana trasa zile, saptamani, luni...si nu se uzeaza.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

"Acest sfat l-am primit de la cineva de meserie.
Si am masina noua, deci stiu despre ce vorbesc."

Nu cumva te-a "sfatuit" si sa incalzesti motorul pe loc, mai ales cand e frig, inainte sa pornesti?!laughing Daca da, e clar ca e "meserias"...hee hee

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Ia te uita, mai sunt si alte motive, pentru unii:

"De exemplu în Anglia nu ai voie să stai la semafor cu piciorul pe frână, la ei chestia asta este interzisă și se pedepsește cu o amendă destul de mare. La ei șoferii au învățat că se poate și fără să stea cu piciorul pe frână."

https://www.criserb.com/blog/cu-piciorul-pe-frana-la-semafor/

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Poti fi sigur ca este de mesrie. Este acceptat de unul dintre cei mai mari producatori de autovehicule.

Daca te crezi inteligent punand intrebari stupide, poti sa continui, dar de unul singur.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Presupunand ca in Anglia ar fi asa, ce legatura are cu uzura placutelor de frana?!

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Deci ti-a zis si asta.laughing

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Nu cumva cetateanul asta "meserias" e un nene in pragul pensiei? Ca astia au ramas cu apucaturile de cand suflau in jicloarele de la Dacia 1300...mai stiu si eu de astia.

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Deci poate stii sa porti un dialog civilizat.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Eu ti-am spus civilizat de 3 ori ca nu se uzeaza placutele de frana cand stai pe loc. Ti-am adus si argumente, ca unuia de 5 ani. Civilizat. Dar daca tu o tii inca pe a ta, cu "meseriasul" ala al tau, scuza-ma dar deja inseamna ca nu doar el are o problema, ai si tu.

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am spus clar ca nu are a face cu nici un nene, am masina noua, si sunt obligat sa fac servisarea doar la service autorizat de prodiucator. Deci fi ferm convins ca stiu unde imi duc masina la service. Mai ales ca eu duc copii in majoritatea timpuluii, pe distante lungi. Si nu vorbesc despre proprii copii.

Cum ti-am zis, regleaza tirul intrebarilor stubide si fara rost. Tinele la 0.
Altfel arati cata cultura ai.

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Esti o persoana care nu stii sa te abtii de la a jigni.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

Ai dreptate, am toleranta scazuta la imbecili.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Ai start/stop la masina.

| haileewatson a răspuns:

Iti iei masina cu transmisie automata si scapi de problema

| OldSoul a răspuns:

Eu claxonez din timp sa se grabeasca pietonii astfel incat sa nu pun frana laughing)

Glumesc.
In functie de numarul pietonilor aleg ce e de facut.
Daca sunt doar 2-3 pietoni, si e necesar sa opresc, raman in viteza cu ambreajul apasat.
Daca sunt mai multi pietoni si e vizibil de asteptat dupa ei, atunci o scot din viteza.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Eu plec de pe loc mult mai lent decât alții, fiind încă la ore de condus.