| Serge a întrebat:

vreau sa cumpar o masina straina inmatriculata in romania si vreau sa stiu daca mai platesc iar taxa de prima inmatriculare sau pot face actele direct la politie

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Frate! In Romania platesti orice, oricat si oricand! De ce te agiti? Indiferent de unde-ti iei masina, de platit, CEVA, tot platesti.

| siteauto a răspuns:

Salut! Depinde cand a fost inmatriculata prima data masina in Romania. Daca a fost inmatriculata inainte de 1 ian 2007, atunci va trebui sa platesti noua taxa de poluare.

| goejoy a răspuns:

Da a fost inscrisa inainte de 1 ianuarie sau 1 iunie anul 2007 se plateste taxa de prima inmatriculare, deoarece acele masini au platite o taxa de vama si nu de poluare dar in Romania ce sa-i faci.
Oricum te sfatuiesc sa cauti ceva inmatriculat recent si nu o masina care are 1 an de Romania, ca asta echivaleaza cu 10 ani in Germania de ex. bafta

| Marinescu_Marinela_1975 a răspuns:

Buna.din cate au anuntat ei, daca masina este inscrisa in RO nu trebuie sa mai platesti taxa de prima imatriculare, eu sunt de 2 ani in Germania am un golf5 din 2004 inscrisa in RO in 2007 am plecat in Germania in 2009 si vreau sa o vand pentru ca m-am stabilit aici, daca esti interesat ma poti contacta pe facebook.MARINELa MARINESCU. Si intrebarea mea este acum cum pot sa dau procura parintilor mei din Germania sa poata sa-mi vanda masina, va multumesc.