| George1337 a întrebat:

Vreau sa dau de permis de motor cat de curand si o sa vreau sa iau un motor de cross, un dirt bike. Ce mi-ati recomanda? Sa aiba ceva putere dar sa fie si ok la intretinut.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Pentru inceput iti recomand un hoinar sau o motoreta nu scuter care sa aiba 50 centimetri cubi dar sa aiba 5 viteze
ca sa te inveti cu vitezele dar sa fie si usoara in caz de cazi cu ea sau trebuie sa mergi pe langa ea cand se strica
si oricum ajunge la 90Km/h
asa ca e buna cu 50 cm cubi
nu iti lua mai mare pentru ca gandeste-te ca o sa o mai duci si ca pe bicicleta
cum ar fi sa tragi de o motocicleta pe dealuri de sute de Kg sau daca se rastoarna sa chemi elicopterul sa o mai puna pe roti
si cat de comod ar fi sa ai una usoara care sa o mai poti lua si in brate daca vrei sa treci cu ea peste creanga de copac sau copac rupt sau bolovan
sunt tot felul de ocazii in care nu mai merge si vezi orasul este aoclo departe si trebuie sa mergi sa o duci tu pe ea ca pe bicicleta adica sa o impingi
daca ea are sute de kg nu o sa poti de cat sa o abandonezi in pustiu
dar daca ea are 70Kg atunci o mai duci cum o mai duci

sau hai sa zicem ca nu esti tu atat de capabil sa dai la pedala atat de jmecher in cat sa porneasca singura ca iti rebuie arta si maiestrie ca sa se intample acest fenomen miraculos sa pornesca la pedala
si daca ai o motoreta mai mica poti sa o bagi direct in treapta a doua si sa o presezi tu pe asfalt sa o duci tarasi 2 metri si gata porneste singura ca si cand ai fi dat o satpamana la pedala

dar daca ai o motocicleta cu baterie si te-a lasat bateria cum o mai pornesti?

Asa cu o motoreta mica o mai poti lua si in brate sa o pui intr-o caruta
sau in tren
te mai ia o salvare la ocazie
mai gasesti pe cate un nebun sa ti-o puna si pe masina pe portbagajul de sus ca pe sacul de cartofi

dar cum ar fi sa aiba 200 kg cum o urci in caruta?