| st3fan_3205 a întrebat:

Salut sunt stefan am 15 ani si vara asta vreau sa imi iau o motociclea. Un cross dirt bike de 125 am voie sa o conduc ce imi trebuie ca sa o conduc?

Răspuns Câştigător
| Vyktor_6375 a răspuns:

Salut Ștefan! Codul rutier spune așa:

Art. 20.

1. Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.
Asta înseamnă că până la 16 ani nu este legal ca tu sa te urci pe motocicletă. Poți să te urci și la 15 firește dar nu ți-aș recomanda având în vedere că dacă ești prins fără acte asupra ta primești o amendă usturătoare. Pentru a conduce o motocicletă de genul ăla ai nevoie de echipament de protecție și bineînțeles permis. O seară plăcută!